Wpis ten będzie krótki, ale uważam, że bardzo wartościowy. Obecnie wiele osób na oślep w celu zwiększenia przepustowości łącza korzysta z protokołu LACP nie zwracając uwagi na to czy przestrzeń dyskowa jest udostępniania na poziomie plików czy bloków. Później zastanawiają się jak to jest, że podłączyli macierz iSCSI do serwera czterema portami 1 Gigabit, a dane mimo wszystko z uporem maniaka nie chcą przekroczyć magicznej granicy 125MB/s jaki oferuje nam Gigabit. W tym konkretnym przypadku oznacza to, że dane są przesyłane cztery razy wolniej niż powinny. Oczywiście wszystko by działało gdyby został skonfigurowany MPIO zamiast LACP, wtedy bez problemu dane byłyby przesyłane z prędkością 500MB/s.

Dlaczego się tak dzieje ? LACP pozwala na przesyłanie w jednej sesji tyle ile oferuje dany standard połączenia, w naszym przypadku jest to 125MB/s. Właśnie dlatego protokół LACP stosuje się w momencie, gdy do danego zasobu jest podłączonych więcej niż jeden klient (klient równa się jedna sesja), tak jak to jest w przypadku udziału sieciowego. Wtedy jeżeli połączy się czterech klientów (4 sesje) w tym samym czasie to każdy z nich będzie mógł przesyłać dane z prędkością 125MB/s, co w sumie daje nam 500MB/s. Należy dodać, że sesja jest rozumiana jako połączenie między dwoma adresami IP. Co za tym idzie jak w przypadku LACP połączymy serwer do udziału iSCSI to będziemy mieć jedną sesję, dlatego prędkość będzie tak mała mimo iż podłączymy 4 karty.

Co takiego ma MPIO, czego nie ma LACP, że działa to lepiej? Otóż MPIO wylicza sobie trasy połączeń (trasy = sesja), w naszym przypadku będą to cztery trasy, każda przez inną kartę sieciową. Dzięki temu przy połączeniu jednego klienta, z kilkoma kartami sieciowymi możemy równolegle przesyłać w tym samym czasie dane wykorzystując wszystkie podłączone karty, co więcej zapewnia to nam odporność na awarię, bo w przypadku, gdy jedna z kart ulegnie awarii to dane będą nadal przesyłane przez pozostałe karty.

Dodatkowo zachęcam to zapoznania się z filmami jakie zostały przygotowane przez firmę Qsan. Demonstrują one jak w praktyce na przykładzie macierzy Qsan działa MPIO z iSCSI oraz FC.

Wersja dla iSCSI

Wersja dla FC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *