W ramach aktualizacji systemów, Ctera wprowadziła do swojego oprogramowanie nowe funkcje związane z pracą grupową w firmach. Jest to „Wspólny projekt” oraz „Wysyłanie zaproszeń„. Obie funkcje przydatne są w momencie gdy sami (jako twórcy lub użytkownicy plików) chcemy udostępnić pliki i foldery na których współpracujemy innym osobom w ramach tej samej sieci lokalnej lub na zewnątrz sieci. Wystarczy, że Administrator uruchomi te opcje i wyznaczy osoby dla tych uprawnień.

Projekty – tworzenie i zarządzanie danymi

W standardowych serwerach plików, aby móc zdecydować o udostępnianiu plików trzeba posiadać uprawnienia administratora. Ctera daje taką możliwość praktycznie każdemu użytkownikowi macierzy, ale z pewnymi ograniczeniami. Każdy uprawniony użytkownik może utworzyć swój projekt (czyli folder) nad którym pracuje i do pracy nad nim może zaprosić wybrane przez siebie z listyużytkowników Ctera inne osoby, którym może nadawać uprawnienia pełne lub tylko do odczytu. Każdy z projektów posiada swój opis dostępny dla innych użytkowników oraz listę przydzielonych do pracy nad nim osób w ramach organizacji. Właściciel projektu może nim w pełni zarządzać, łącznie z jego zamknięciem. Jest to wygodne rozwiązanie dla firm, gdzie tworzy się oddzielne foldery dla poszczególnych zadań. Od teraz nie tylko administrator, ale również kierownicy projektów czy działów mogą w prosty sposób zarządzać dostępem do informacji i przydzialać do nich odpowiednie osoby.

Zaproszenia – szybkie udostępnianie plików

W wielu firmach tworzonych jest wiele niezależnych grup użytkowników i folderów. Często zdarza się, że potrzebujemy udostępnić pliki lub foldery osobie, która akturat nie posiada uprawnień dostępu do naszych plików. System Ctera umożliwia wysłanie osobie (wcześniej zdefiniowanej w systemie – posiadającej konto) zaproszenia do podglądu lub również zapisu tworzonych przez nas plików. Zaproszenie wysyłane jest w postaci poczty e-mail z linkiem prowadzącym do naszego folderu. Po kliknięciu dana osoba będzie proszona o zalogowanie się i wtedy zobaczy udostępnione jej pliki (i żadnych więcej, mimo, że się tam fizycznie znajdują).

Wyszukiwanie informacji

Ctera Networks umożliwia wyszukanie pliku na serwerze po jego nazwie, a dodatkowo, dla wybranych formatów plików, jak np. „doc” czy „pdf”, oprogramowanie CTERA potrafi także wyszukiwać ciągów znaków w zawartości pliku. Opcje tą można włączyć w zakładce „Wyszukaj>Wyszukaj pełny tekst”. Po włączeniu tej funkcjonalności należy uruchomić indeksację. Jak się ona zakończy można przystąpić do wyszukiwania.

Więcej ciekawych funkcji ?

System Ctera ma oczywiście więcej możliwości; możliwe jest np. tworzenie kopii danych z serwera Ctera w tzw. chmurze czyli zewnętrznym serwerze umieszczonym w data center. Pozwala to na jeszcze lepsze zabezpieczenie plików na wypadek awarii lokalnego serwera i umożliwia dostęp do plików nawet w wypadku całkowitegp braku dostępu do lokalnego serwera. Więcej funkcji zostało opisanych na oficjalnej polskojęzycznej stronie producenta www.ctera.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *