Dysk sieciowy (inaczej NAS) to urządzenie, które podłączamy do routera i dzięki temu mamy do jego zawartości dostęp z każdego komputera, tabletu czy telefonu podłączonego do tej samej sieci zarówno po WiFi jak po kablu (ethernet) a także łącząc się z zewnątrz (akurat DS112j to umożliwia, działa dostęp nawet przez sieć komórkową).

To tylko podstawowa funkcja, którą ma każdy dysk sieciowy, ale w zależności od producenta i oprogramowania NAS potrafi wiele, wiele więcej i o tym właśnie będę pisał w kilku częściach recenzji DS112j.

DS112j to jedno-zatokowy serwer plików. Jedno-zatokowy czyli z miejscem na jeden dysk twardy, więc nie jest możliwe stworzenie macierzy RAID, do której potrzebne są minimum dwa dyski.

Firma Synology udostępniła w App Store szereg aplikacji na iOS do obsługi urządzeń Disk Station:
DS wideo – umożliwia wygodne przeglądanie i odtwarzanie w locie plików wideo umieszczonych na dysku sieciowym, nagrywanie wideo z TV (wymagana osobna karta telewizyjna podłączona do złącza USB dysku sieciowego)
DS download – dzięki tej aplikacji możemy dodawać pliki do ściągnięcia oraz zarządzać usługą Download Station czyli zaawansowanego menadżera pobierania plików działającego na NAS’ie Synology
DS file – wg mnie najpotrzebniejsza aplikacja, menadżer plików, dzięki któremu możemy przeglądać całą zawartość dysku sieciowego folder po folderze, otwierać pliki.
DS finder – prosty program do zarządzania naszym sprzętem. Można dzięki niemu sprawdzić stan urządzenia, wykorzystanie zasobów, nadać zdalnie sygnał dźwiękowy (na wypadek gdy zapomnimy gdzie mamy w domu Disk Station ;)oraz co przydatne: można restartować i wyłączać NAS’a bezpośrednio z poziomu iPhone’a.
DS photo – przeglądarka zdjęć i uploader zdjęć, aplikacja już nie rozwijana, jej rolę przejęła poniższa wersja z plusem w nazwie.
DS photo+ – przeglądarka zdjęć i uploader zdjęć, obecnie wszystkie aplikacje z serii DS od Synology są darmowe, ale wcześniej DS photo+ jako jedyna była płatna.
DS audio – umożliwia odtwarzanie, przeglądanie i zarządzanie kolekcją muzyki z dysku sieciowego
DS cam – z tej aplikacji nie korzystałem, ponieważ nie prowadzę żadnego monitoringu (nie mam żadnej kamery aby ją sprawdzić), ale dzięki niej można zarządzać kamerą podpiętą do „synka”.

mając w domu Disk Station firmy Synology i dowolne urządzenie z iOS na pokładzie możemy korzystać z praktycznie wszystkich możliwości tego NAS’a. Poza zasięgiem iPhone’a czy iPada są tylko funkcjonalności dostępne tylko dla komputerów jak choćby Time Machine czy iTunes Serwer, o których między innymi będę pisał w kolejnych odsłonach testu DS112j.

Aplikacje mobilne z serii DS dostępne są nie tylko na iOS, ale także na Androida i tablet Amazon’u Kindle Fire (czyli również Android), ale jako, że nie mam żadnego urządzenia z Androidem pod ręką nie mogę porównać szybkości działania i wygody użytkowania aplikacji DS na tych dwóch platformach.

O ile na maku czy pececie najczęściej korzystam z interfejsu webowego do zarządzania Disk Station, o tyle na iPhonie i iPadzie dedykowane dla tego sprzętu aplikacje rewelacyjnie spełniają swoje zadanie.

Co więcej: dzięki swobodnemu dostępowi do danych z domowego dysku (zarówno po WiFi lokalnym jak i z zewnątrz – więcej o tym napiszę w innej części recenzji), można zapomnieć o synchronizacji jakichkolwiek danych przez iTunes:
Aplikacje – instalujemy i aktualizujemy bezpośrednio przez App Store
Dostęp do zdjęć, muzyki i filmów mamy przez dedykowane aplikacje DS photo+, DS audio, DS video i DS file.

Apple iOS 5 reklamowało jako „PC free”. Z Disk Station to wyrażenie w końcu nabiera prawdziwego sensu.

Źródło: https://myiphone.com.pl/symbioza-apple-i-synology-test-disk-station-ds112j-czesc-i-wspolpraca-z-ios/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *