Tego jak ważne są informacje, które zapisujemy na dyskach naszych komputerów czasem dowiadujemy się dopiero kiedy je stracimy. Ich odtworzenie bywa bardzo czasochłonne a niekiedy nawet niemożliwe. Podpowiadamy w jaki sposób zabezpieczyć najcenniejsze dane.  Najlepsze cechy rozwiązań do backupu (w tym składowanie off-site) łączy w sobie produkt firmy CTERA. Jest to kompletne rozwiązanie, które kilkukrotnie zwiększa poziom bezpieczeństwa danych w stosunku choćby do kopii na pendrivie. Prócz kopii lokalnej dane przechowywane są w chmurze. Po wykupieniu miejsca na serwerze mamy możliwość  zabezpieczenia naszych kluczowych informacji przed awarią sprzętu, kradzieżą a nawet zdarzeniami losowymi. Ponadto w każdej chwili i praktycznie z każdego miejsca na świecie logując się do portalu mamy do nich dostęp.

Choć tak wiele mówi się dziś o bezpieczeństwie informacji i istnieje wiele rozwiązań, które mają rzeczone zapewnić, nadal zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, jak kradzieże, klęski żywiołowe czy choćby ludzkie błędy, które w efekcie prowadzą do utraty cennych danych.

Chcąc robić poważne interesy w czasach kiedy często największą wartością jest informacja, trzeba poważnie pomyśleć o bezpieczeństwie tejże informacji. Pierwsza i podstawowa myśl jaka przychodzi do głowy to przechowywanie ważnych informacji w więcej niż jednej kopii. W przypadku awarii urządzenia zawierającego oryginalne dane możemy posłużyć się backupem. Załóżmy jednak sytuację gdy ważne dane zostały utracone w wyniku zdarzenia losowego jak np. pożaru wywołanego przez piorun czy też w sposób bardziej przyziemny – w wyniku kradzieży. W obu przypadkach standardowe metody zabezpieczeń są niewystarczające, a utrata dużej ilości danych może poważnie zachwiać stabilnością działania firmy. Rozwiązaniem dającym pewność jest przechowywanie off-site. Dla niektórych przedsiębiorstw jest to obligatoryjne tak ze względu na politykę bezpieczeństwa jak i obowiązujące przepisy prawa. Metoda ta polega na składowaniu danych poza główną siedzibą. Bez względu na to czy dane przenoszone są na fizycznych nośnikach, czy też elektronicznie – ich miejscem docelowym jest bezpieczne archiwum.

Abstrahując od zasadności korzystania z kopii zapasowych, gdyż jest to kwestia nie podlegająca dyskusji, trzeba zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania, które zapewni nam pożądany poziom bezpieczeństwa a do tego będzie wygodne w użyciu (tzn. nie będzie wymagało angażowania nadmiernych kosztów ani czasu pracowników). Najprostszym rozwiązaniem, jakie przychodzi na myśl jest tworzenie kopii zapasowej na zewnętrznym nośniku. Bez względu na to czy będzie to dysk optyczny, magnetyczny HDD, taśma czy pendrive, niezbędne jest zaangażowanie przynajmniej jednej osoby. Zawodność tej metody wynika choćby z ułomności ludzkiej pamięci czy podatności na zaniechania. Backup dużej ilości danych może być czasochłonny, a to generuje sytuacje, w których możliwe jest podjęcie decyzji o jego pominięciu. Istotne staje się zautomatyzowanie całego procesu i uniezależnienie go od operacji wykonywanych przez ludzi. Z pomocą przychodzi dodatkowe oprogramowanie oraz urządzenia klasy NAS. Te pierwsze pozwalają na utworzenie kopii zapasowej np. na drugim dysku lub w lokalizacji sieciowej. Urządzenia typu NAS przeznaczone do użytku w segmencie firm ale często również te do użytku domowego oferują możliwość montażu wielu dysków. Oprócz zabezpieczenia w postaci kopii plików dostępne są również dobrodziejstwa RAID dodatkowo zwiększające niezawodność. W niektórych modelach dysków sieciowych firmy QNAP dane są dodatkowo szyfrowane 256-bitowym kluczem AES uniemożliwiającym ich odczytanie przez osoby niepowołane. Oprogramowanie, w które wyposażane są te urządzenia automatyzuje i ułatwia proces definiowania sposobu tworzenia kopii a w wypadku awarii ułatwia ich przywracanie. Do najpopularniejszych i najwydajniejszych rozwiązań tego typu, w segmencie SOHO a także SMB, należą produkty marki QNAP i Synology.

Tradycyjne rozwiązania nie są w stanie zabezpieczyć nas przed wszystkimi możliwymi sytuacjami dlatego należy stosować te wielopoziomowe, które taki komfort zapewniają. Propozycja CTERA kierowana jest do firm, które potrzebują wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Szeroka oferta pozwala na dopasowanie usługi do potrzeb konkretnego klienta. Zarówno korporacje wielooddziałowe jak i małe firmy, których nie stać na infrastrukturę własnego centrum danych będą w stanie skorzystać z jej możliwości. Wysoki poziom bezpieczeństwa składowania off-site i skalowalność usług dają pewność iż usługa sprosta nawet przyszłym rosnącym wymaganiom przed nią stawianym.

PLUSY:

prosta, intuicyjna obsługa
szyfrowanie danych przechowywanych w chmurze
automatyzacja i scentralizowane zarządzanie procesami backupu danych
przechowywanie wielu wersji plików
opcja bare-metal recovery
możliwość uruchomienia własnej chmury
dostęp do danych z każdego miejsca na świecie

MINUSY:
wysoka cena urządzenia
opłaty za przestrzeń dyskową w chmurze
brak złącza linki zabezpieczającej

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/artykuly/recenzje/2011/02/ctera/article_view?b_start:int=3&-C=#ixzz1FqOQdOSG