Internetowi giganci tacy jak Google, Facebook i Microsoft w wielkim stopniu polegają na swoich serwerach danych, inwestują liczne środki na rozbudowę swoich farm serwerowych. Mimo iż oficjalne dane odnośnie rozmiarów farm serwerów każdej z firm nie zostały ujawnione, można określić  hipotetycznie ilości serwerów, które posiada każda z firm. Przyjrzyjmy się kilku największym farmom serwerów na świecie.

farmy serwerowe

Microsoft

Prezes zarządu Microsoft, Steve Ballmer stwierdził w lipcu tego roku, że Microsoft posiada ponad milion serwerów z danymi. Firma odpowiedzialna za system operacyjny Microsoft posiada dwa centra danych w Quincy wraz z Yahoo! oraz Dell. Co było kiedyś małą społecznością farmerska jest teraz zdominowane przez centra z danymi, które są zasilane za pół ceny przez lokalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej – jest to możliwe dzięki pobliskiej rzece Kolumbia.

Facebook

W czerwcu, Najam Ahman, dyrektor operacji technicznych Facebooka, oznajmił, że gigant mediów społecznościowych posiada „setki tysięcy serwerów”. Ich główne centrum danych znajduje się w Pineville, w stanie Oregon. Wykorzystuje on system chłodzenia powietrzem w celu zmniejsza zużycia energii elektrycznej, co mimo wszystko nie powstrzymało organizację Greenpeace od skrytykowania uzależniania centrum danych od  energii generowanej w 63% z węgla.

Amazon

Serwis oparty na chmurze firmy Amazon oparty jest na na 500,000 serwerach według portalu internetowego Wired. Po dodaniu serwerów webowych potrzebnych do prowadzenia ich światowej platformy zakupowej online, otrzymamy dość dużą liczbę.

Google

Mimo iż, firma Google nigdy oficjalnie nie ujawniła liczby serwerów którymi dysponują, ekspert do spraw energii Johnathan Koomey oszacował iż Google posiada co najmniej 900,000 serwerów na podstawie ich zużycia energii. Ich farma serwerów warta 200 milionów euro, znajdująca się w Hamina w Finlandii, jest pierwszą farmą używającą proces chłodzenia wodą morską.

OVH

Serwis hostingowy z siedzibą we Francji oferuje serwery dedykowane wraz z innymi usługami hostingowymi. W lipcu, OVH opublikował dane ujawniające, iż firma posiada 150,000 serwerów z danymi.

Akamai Technologies

Firma Akamai zapewnia usługi przetwarzania danych w chmurze oraz zapewnianie rozwiązania odnośnie treści zamieszczanych w Internecie. W lipcu firma ujawniła informację, iż posiada 127,000 serwerów.

Rackspace

Rackspace jest firmą z siedzibą znajdującą się w San Antonio i oferującą hosting IT. W marcu firma za pośrednictwem prasy oznajmiła, iż dzięki ich serwisowi opartemu na chmurze, posiada teraz prawie 95,000 serwerów.

eBay

eBay, będący gigantem w świecie aukcji online, posiada prawie 50,000 serwerów do obsługi milionów aukcji zamieszczanych przez użytkowników z całego świata.

IBM

Nie wiadomo dokładnie ile serwerów z danymi posiada IBM. Wiadome natomiast jest to, że firma posiada ponad 8 milionów stóp kwadratowych przeznaczonych na  swoje centrum danych. Jest to wystarczająco dużo miejsca dla ogromnej liczby serwerów. Kredyty gotówkowe potrzebne na spłatę tak wielkiej ilości serwerów są z pewnością niewyobrażalnie wielkie.