Niedługi czas po powstaniu artykułu o instalacji Hass.io na QNAP w maszynie wirtualnej z Ubuntu, twórcy systemu zakończyli wsparcie dla takiego typu instalacji. Jeśli chcemy korzystać z supervisora, a więc bardzo wygodnego dodatku pozwalającego na łatwą i szybką konfigurację – musimy skorzystać albo z Raspberry Pi albo z gotowej maszyny wirtualnej przygotowanej przez twórców. I tutaj niestety pojawił się kolejny problem, ponieważ przygotowane obrazy nie działały z QNAP Virtualization Station. Oczywiście – istnieje możliwość importu maszyn wirtualnych z innych środowisk, jednak tutaj problem wynikał z innej rzeczy – obrazy były przygotowane w formacie UEFI, a Virtualization Station obsługiwało tylko BIOS typu Legacy. Dlatego też zadania importu kończyły się niepowodzeniem i brakiem możliwości uruchomienia HASS.io.

Na szczęście pojawiła się istotna zmiana – Virtualization Station otrzymało dużą aktualizację, która dodaje m.in. obsługę UEFI. Dzięki temu możliwe jest zaimportowanie i uruchomienie systemu. Poniżej opis, jak to zrobić.

  1. Zaczynamy od pobrania obrazu maszyny wirtualnej ze strony home assistant: https://www.home-assistant.io/hassio/installation/ Ja skorzystałem z pliku OVA
  2. Następnie przechodzimy do Virtualization Station:

    I klikamy Import VM:
  3. W oknie, które się pojawi na ekranie wybieramy Import z PC, ponieważ tam pobraliśmy plik OVA oraz wskazujemy pobrany plik:
  4. Klikamy Następny, po czym  musimy skonfigurować ustawienia maszyny wirtualnej. Ustawiamy nazwę maszyny, liczbę rdzeni procesora, miejsce, gdzie zostaną zapisane jej pliki oraz ilość przydzielonej pamięci RAM. Zwróćcie uwagę, że pojawił się tutaj nowy checkbox – Włącz współużytkowanie pamięci, co pozwala na lepsze współdzielenie RAM pomiędzy maszynami wirtualnymi i system QTS. Domyślnie ta opcja jest zaznaczona, ponieważ importujemy maszynę opartą o system Linux.
  5. Następnie warto jeszcze przejść do Ustawień zaawansowanych, gdzie możemy zmienić takie parametry jak typ procesora (warto ustawić na Passthrough), dysk twardy (nie zmieniamy) i sieć (też nie zmieniamy, chyba, że chcemy podłączyć VM do innego wirtualnego przełącznika)

  6. Pozostaje wciśnięcie przycisku Importuj i odczekanie kilku minut po czym pojawi się nowa maszyna wirtualna.
  7. Przed jej uruchomieniem warto przejść do ustawień i sprawdzić, czy ustawiony jest odpowiedni typ BIOS:
  8. Jeśli wszystko się zgadza, uruchamiamy maszynę i otwieramy konsolę. Domyślny login to root. Jednak tutaj uwaga – logujemy się bezpośrednio do systemu Home Assistant’a, więc jeśli chcemy zmienić jakieś ustawienia w systemie, należy wpisać „login”
  9. Dzięki temu możemy np. sprawdzić adres naszego HA 🙂
  10. Nie pozostaje nic innego, niż wpisanie w oknie przeglądarki powyższego adresu. W moim przypadku HA działa pod adresem: https://192.168.0.178:8123. Pamiętajcie, aby wpisać adres swojej maszyny, jednak port „8123” pozostaje bez zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *