Ilość zagrożeń w sieci codziennie wzrasta, a specyfika tych zagrożeń potrafi zaskoczyć każdego. Zmieniają się pomysły i sposoby na zaatakowanie naszej prywatności w sieci. Synology zaproponowało dziesięć wskazówek aby znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na serwerach NAS. Część z tych wskazówek jest być może dla wielu oczywista i trywialna. Pewnie też znajdą się użytkownicy, dla których poniższe wskazówki pomogą zapalić pomarańczowe światło ostrzegawcze.. Co ważne wskazówki są na tyle uniwersalna, że z powodzeniem można je stosować na innych NASach, jak i w zwykłych komputerach.

1. Aktualizuj system i włącz powiadomienia

System operacyjny Synology DSM jest często aktualizowany i zawiera nie tylko nowe funkcje ale również ma poprawić bezpieczeństwo poprzez eliminowanie luk w zabezpieczeniach produktu. W przypadku pojawienia się incydentu z zagrożeniem, inżynierowie w przeciągu ośmiu godzin przeprowadzają dochodzenie i w ciągu kolejnych piętnastu godzin publikują poprawkę bezpieczeństwa. Dzięki takiej polityce udaje się w wielu przypadkach uniknąć szkód wynikających z  tzw „zero-day attack”, dzięki szybkiej reakcji za zagrożenie. W znaczącej części przypadków warto włączyć opcję automatycznej aktualizacji systemu DSM, która będzie aktualizować system głównie o poprawki dotyczące bezpieczeństwa.

W przypadku bardziej zaawansowanych systemów produkcyjnych warto wykorzystać funkcję Virtual DSM w aplikacji Virtual Machine Manager (VMM). Na takiej wirtualnej maszynie możemy zreplikować nasze środowisko produkcyjne i przeprowadzić testową aktualizację danych, zanim wprowadzimy aktualizację do systemu produkcyjnego.

System DSM umożliwia uruchomienie powiadomień, dzięki czemu możemy szybko otrzymać informację o potencjalnym zagrożeniu lub bł