Zainstalowaliśmy i co dalej?

Po instalacji paczki wyświetlił się jedynie komunikat o zakończeniu procesu i nic więcej, co trochę może dezorientować użytkownika. Jednak po zamknięciu komunikatu i okna ręcznej instalacji, w App Center możemy zauważyć nową ikonę aplikacji Xopero.

Zainstalowana aplikacja xopero na serwerze QNAP
Zainstalowana aplikacja xopero na serwerze QNAP

Aplikację Xopero na naszym dysku QNAP możemy uruchomić przez kliknięcie przycisku Open obok jej ikony w App Center lub bezpośrednio z głównego menu.

Podczas pierwszego uruchomienia Xopero mamy jedynie możliwość pobrania aplikacji Centralne Zarządzanie, gdzie będziemy mogli skonfigurować Xopero.

xopero-first-run

Zgodnie ze ścieżką, którą zostaliśmy pokierowani, pobieramy i instalujemy wspomnianą aplikację naszym komputerze. Przy okazji wpadła nam w oko pewna niespójność, gdyż pobrana aplikacja nosi nazwę Management Center, a nie Centralne Zarządzanie, jak początkowo byliśmy informowani.

Po uruchomieniu aplikacji Management Center wyświetla się ekran logowania z wypełnionymi polami Użytkownik oraz Hasło. Automatycznie zostają również odnalezione wszystkie urządzenia QNAP, na których zostało zainstalowane Xopero dla QNAP.

Automatyczne wyszukiwanie serwera QNAP w sieci
Automatyczne wyszukiwanie serwera QNAP w sieci

Management Center wyświetla kreator pierwszego uruchomienia, gdzie dosłownie w trzech krokach możemy skonfigurować całe oprogramowanie do backupu danych.

Definiowanie hasła
Definiowanie hasła

W pierwszym kroku należy zdefiniować hasło dla administratora systemu, z którego będziemy korzystali podczas logowania do Management Center oraz Panelu kontrolnego.

Definiowanie magazynu danych
Definiowanie magazynu danych

Drugi krok kreatora polega na definicji magazynu danych, czyli miejsca na dysku QNAP, gdzie przechowywane będą pliki poddane backupowi. Niestety krok ten przysporzył nam trochę problemów, gdyż żadne z pól nie było objaśnione.

Zgodnie z zaleceniami wybraliśmy magazyn automatyczny, którego przestrzeń będzie się automatycznie dostosowywać do dostępnej przestrzeni na dysku QNAP. Utworzyliśmy także nowy folder współdzielony, czyli katalog na QNAPie, do którego będą zapisywane dane.

W dokumentacji znaleźliśmy także informację, że krok ten widoczny jest tylko dla osób, które zmieniły swoje hasło do urządzenia QNAP. Jeżeli hasło jest domyślnie, to Xopero automatycznie tworzy magazyn danych.

Tworzenie nowego konta użytkownika
Tworzenie nowego konta użytkownika

W trzecim kroku kreatora tworzymy pierwsze konto użytkownika. To właśnie z jego poziomu będą wykonywane backupy. Oprócz podania niezbędnych danych, do utworzenia konta, należy również wybrać jego typ pomiędzy Endpoint, a Server. Typ określa jakie zasoby mogą być poddawane backupowi przez dane konto, dodatkowo tylko licencja Server może być uruchamiana na komputerach z systemem Windows Server. Jest tutaj także możliwość wyboru klucza, wykorzystywanego do szyfrowania danych, pomiędzy domyślnym (automatycznym), a użytkownika.

Pobieranie aplikacji
Pobieranie aplikacji

Dobrnęliśmy do przedostatniego kroku kreatora, gdzie jesteśmy proszeni o pobranie aplikacji klienckiej i instalacje jej na swoim komputerze. Tak też czynimy, po zakończonej instalacji agenta Xopero wracamy do kreatora pierwszego uruchomienia w Management Center.

Przypisanie urządzenia do konta użytkownika
Przypisanie urządzenia do konta użytkownika

W ten oto sposób dotarliśmy do ostatniego kroku, gdzie możemy przypisać konkretne urządzenie do konta użytkownika. Wylistowani tutaj zostaną wszyscy utworzeni do tej pory użytkownicy, a także komputery, na których zainstalowana jest aplikacja kliencka.

Xopero dla QNAP zostało przez nas skonfigurowane i już jest gotowe do pracy. Kilka prostych kroków, gdzie praktycznie przez cały czas byliśmy prowadzeni za rękę sprawiają, że żaden użytkownik nie powinien mieć trudności z konfiguracją zaawansowanego środowiska do backupu danych.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *