Idea serwera NAS i kopii zapasowej

Dyski sieciowe (często określane jako NAS) to specjalne serwery, które podłączone do sieci lokalnej Ethernet oferują autoryzowanym użytkownikom dostęp do zgromadzonych danych. Głównym zadaniem serwerów NAS jest przechowywanie kopii zapasowych oraz plików, jednak nowoczesne urządzenia oferują szereg dodatkowych, funkcjonalnych rozwiązań. Od obsługi DLNA, FTP, funkcji serwera wydruku i poczty e-mail, po zaawansowane zastosowania związane – przykładowo – z wirtualizacją. Możliwe jest też wykorzystanie urządzenia, jako serwera baz danych MySQL i SQLite wraz z wbudowanym serwerem www z obsługą PHP. Bezpieczeństwo przechowywanych danych zapewniają dwa i więcej dysków pracujących w różnych trybach RAID oraz szyfrowane logowanie użytkowników i metody zabezpieczeń dostępu przez sieć.

Na tle dostępnych rozwiązań NAS wspierających backup danych wyróżniają się systemy izraelskiej firmy CTERA Networks. Specjalizuje się ona w systemach do magazynowania i ochrony danych, realizowanych za pośrednictwem lokalnego oraz zdalnego systemu kopii zapasowej i zabezpieczenia danych − platformy Cloud Attached Storage®, czyli hybrydowego rozwiązania składającego się z usług tzw. „chmury” oraz montowanego po stronie klienta sprzętu do przechowywania danych.

Rozwiązania CTERA składają się z wydajnych serwerów (C200, C400, C800, P1200, Cloud Plug) oraz sprawdzonego oprogramowania (Windows PC Agent, Linux Server Agent, Windows Server Agent, CTERA Portal), zapewniającego sprawne zarządzanie danymi gromadzonymi i archiwizowanymi na serwerach oraz stacjach roboczych.

Prezentacja o rozwiązaniu CTERA jest do pobrania tutaj.

Rozwiązania CTERA Networks

• serwer zarządzający systemem backupu

• serwer magazynujący i udostępniający dane w sieci lokalnej

• oprogramowanie do zarządzania archiwizacją danych

• oprogramowanie klienckie instalowane na stacjach roboczych

• oprogramowanie klienckie instalowane na serwerach Windows Server

Wyjątkowe możliwości rozwiązań CTERA Networks

CTERA proponuje kompletny system do przechowywania, udostępniania i zabezpieczenia plików, który gwarantuje, że dane użytkownika będą zawsze dostępne i bezpieczne. Będzie można z nich korzystać o każdej porze i praktycznie z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do internetu, a kopia plików będzie zabezpieczona w najlepszy możliwy sposób.

Rozwiązania oparte na klasycznej metodzie tworzenia kopii zapasowych korzystają zazwyczaj z niezależnych elementów: dostawcy serwera, systemu pamięci masowej i oprogramowania. Powoduje to często problemy z prawidłową konfiguracją, kompatybilnością i możliwościami rozbudowy oraz zarządzania całym systemem jako kompletnym systemem. W przypadku jakichkolwiek problemów ciężko ustalić, kto za problemy odpowiada: dostawca oprogramowania czy sprzętu.

W przypadku rozwiązań Ctera do Klienta trafia kompletny system, gotowy do pracy praktycznie od razu po wyjęciu z opakowania. Pełny proces uruchomienia systemu na 20-30 stanowiskach oraz serwerze zajmuje nie więcej niż 3-4 godziny.

Kluczowe cechy CTERA

• scentralizowane zarządzanie Agentami i całym procesem archiwizacji

• administrator monitoruje podłączone komputery i procesy archiwizacji

• wymuszenie backupu z poziomu administratora

• wykonywanie snapshotów całego systemu, dostęp do starych wersji pliku

• kopia na otwartych plikach w systemach Windows

• odtworzenie kompletnego systemu na innej platformie sprzętowej

• Bare Metal Recovery dla Windows 7, Vista, Serwera 2008

• deduplikacja w sieci LAN i WAN, mniejsze zużycie przestrzeni dyskowej

• roaming umożliwiający wykonanie kopii na serwer przez sieć WAN

• obsługa Microsoft Exchange, Active Director, SQL Server

• synchronizacja pomiędzy serwerami Windows i Linuks a serwerem Ctera

• możliwość wykonania kopii danych na serwer w tzw. chmurze (Cloud Backup)

• dysk sieciowy NAS udostępniający pliki w sieci LAN lub WAN

• wszystkie połączenia są szyfrowane kluczem SSL

• gromadzone dane szyfrowane algorytmem AES 256bit

• obsługa ACL Windows i nadawanie uprawnień nawet dla pojedynczych plików

• pełna polonizacja całego interfejsu użytkownika i administratora

CTERA a cloud backup

Rozpowszechnienie szerokopasmowego Internetu doprowadziło do powstania technologii określanej mianem „chmury” (ang. „cloud”). Uwzględnia ona m.in. usługę backupu online, umożliwiającą przechowywanie plików w zdalnych, niezawodnych i bezpiecznych centrach danych. Backup internetowy może być realną alternatywą tworzenia kopii zapasowych dla małych i średnich firm, które nie zatrudniają pracowników z dziedziny IT, odpowiedzialnych za proces tworzenia kopii zapasowych. Co ważne, archiwizacja online daje pewność, że bardzo istotne dane, dzięki przechowywaniu na zewnątrz, nie zostaną utracone w skutek katastrofy, takiej jak pożar czy powódź. Technologia kopii zapasowych CTERA CLOUD automatycznie tworzy jednak kopię danych w pierwszej kolejności na lokalnym serwerze CTERA, a następnie – jeżeli wymaga tego strategia bezpieczeństwa − na zewnętrznym, dodatkowym serwerze – CTERA CLOUD PORTAL.

Archiwizacja baz danych przez serwery CTERA

Ctera Server Agent to specjalizowane i dedykowane oprogramowanie do tworzenia i odzyskiwania kopii zapasowych ze stacji robocznych i serwerów podłączonych do dysków sieciowych CTERA. Współpracuje z systemami operacyjnymi Windows Server 2000, 2003, 2008 w wersjach 32-bitowych oraz 64-bitowych i działa na systemie operacyjnym jako tzw. proces. W przypadku serwerów Windows Server 2003/2008 poza archiwizacją wszelkich plików czy katalogów użytkowników dodatkowo możliwe jest wykonanie pełnych kopii bezpieczeństwa oraz odzyskanie danych dla:

• Microsoft SQL serwer,

• Microsoft Exchange,

• Microsoft Share Point,

• Microsoft Active Directory,

• Microsoft System State.

Instalacja oprogramowania wykonywana jest na każdym serwerze oddzielnie i sprowadza się do jednorazowego uruchomienia instalatora i podania adresu IP serwera Ctera w sieci. Z poziomu serwera Ctera można zarządzać wszystkimi Agentami zainstalowanymi na serwerach. Tworzona kopia uwzględnia także backup baz danych. Mogą być one – zgodnie z wcześniejszą informacją – przechowywane lokalnie lub w „chmurze”, lub obu tych lokalizacjach jednocześnie. Administrator widzi, które serwery są aktualnie podłączone, czy wykonuje się obecnie jakaś kopia, kiedy była wykonana ostatnia kopia itp. Administrator sam może wymusić wykonanie kopii jeżeli uważa, że dawno nie była robiona lub na serwerze pojawiły się istotne dane.

Backup i odzyskiwanie bazy danych przy pomocy Systemu CTERA można wykonać na trzy sposoby.

Pierwszy najbardziej transparentny wykorzystuje usługę iSCSI za pomocą, której zbudujemy w naszej infrastrukturze niewielki SAN (Storage Area Network). Zaletą iSCSI jest jego obsługa od strony systemu operacyjnego – wolumin podłączony w ten sposób jest traktowany jak lokalnie podłączony dysk, a nie zasób sieciowy. Dzięki czemu bazy danych mogą być przechowywane bezpośrednio na urządzeniach C400, które po uruchomieniu snapshotów, przechowują stare wersje baz danych. W przypadku awarii wystarczy wybrać z listy snapshotów, wersję bazy do której chcemy powrócić.

Druga możliwość to wykonanie kopii Bare Metal Recovery, całego obrazu dysku twardego serwera, na którym mamy uruchomioną bazę danych. Wykonanie takiej kopii umożliwia nam Serwer Agent, który jest dołączony do systemu CTERA. W razie sprzętowej awarii serwera, system możemy odtworzyć szybko na innym sprzęcie niż ten, na którym pierwotnie był uruchomiony. Odtworzenie odbywa się przez sieć, po zakończeniu uruchomiony system jest w wersji z przed awarii.

Serwer Agent umożliwia także wykonywanie kopii samej bazy danych. W razie potrzeby odzyskania bazy danych, tabeli lub rekordu możemy to zrobić w prosty sposób, tak naprawdę wystarczą trzy kliknięcia.

Powyższe metody opisują backup i odzyskanie danych lokalnie w sieci, dlatego też należy dodać, że wszystkie powyższe kopie baz danych w celu zwiększenia bezpieczeństwa możemy przesłać do chmury dzięki czemu mamy pewność, że w razie pożaru, powodzi czy innych tego typu zdarzeń,  nasze dane są zabezpieczone.

Koszty

System CTERA mimo swoich potężnych możliwości w cale nie jest kosztowny, przykładowo czterodyskowe rozwiązanie, dostarczające 12 TB przestrzeni na dane, które zwiera w cenie 50 licencji PC Agetnów, 1 licencję Serwer Agenta oraz 3 lata gwarancji z możliwością wykupienia gwarancji NBD to koszt około 10 000 zł.