Synology jako jeden z wiodących producentów serwerów plików NAS posiada w swojej ofercie wiele tego typu urządzeń skierowanych do różnych grup odbiorców. Zaczynając od niewymagającego użytkownika domowego kończąc na zastosowaniach w firmach. Rodzina dwudyskowych serwerów 212 ma być dostosowana do wszystkich tych grup i pozwalać na indywidualny dobór serwera do specyficznych potrzeb każdego użytkownika.

Serwery DS212j, DS212 oraz DS212+ dzieli konfiguracja sprzętowa, a łączy to samo oprogramowanie.

Podstawowe pytanie jakie powinien sobie postawić (i odpowiedzieć) przyszły użytkownik jednego z testowanych serwerów brzmi: to jakie moje potrzeby? Wszystkie trzy serwery są bardzo dobre i warte polecenia, ale dla zupełnie innych klientów. Seria dwudyskowych NASów Synology 212 pokrywa zapotrzebowanie kilku różnych grup klientów. Od mniej wymagających użytkowników – DS212j, przez urządzenie pośrednie – DS212, aż po klientów wymagających – DS212+. Przy czym wszystkie te urządzenia posiadają cechy wspólne:

  • obsługa dwóch dysków twardych,
  • sprzętowe szyfrowanie danych
  • świetne oprogramowanie DSM 4.0 i zarazem ogromne możliwości.

Seria 212 jest zdecydowanie udana. Można z powodzeniem napisać, że Synology udało się idealnie dopasować serwery do przedziałów cenowych w których występują, a ich konfiguracja w łatwy sposób pozwala zrozumieć za co się dopłaca. Jednocześnie przedziały cenowe są tak pomyślane, że zakup żadnego z tych serwerów nie robi się nieopłacalny, co mogłoby mieć miejsce przy małych różnicach w cenie.

Oczywiście serwery nie są tak wydajne jak topowe modele wykorzystujące platformę Intel Atom, ale dzięki temu są tańsze i bardziej energooszczędne, co także ma znaczenie. Warte pochwalenia jest także oprogramowanie Disk Station Manager 4.0. Podczas gdy inni producenci jeszcze nie odpowiedzieli na poprzednią rewolucyjną wersję DSM 3.0, Synology wprowadza już swoją kolejną ewolucję. Jesteśmy gotowi zaryzykować opinię, że Synology jest obecnie liderem w dziedzinie oprogramowania serwerów NAS przeznaczonych dla domu i biura. Jednocześnie użytkownicy starszych, nieprodukowanych serwerów NAS’ów nie są zostawieni bez wsparcia: DSM 4.0 dostępne jest również dla wielu poprzednich modeli serwerów tej firmy. To jest prawdziwy ewenement w czasach wielkich koncernów, które zazwyczaj wspierają programowo swój sprzęt bardzo krótko z z oczywistych powodów (chcesz mieć nowe oprogramowanie? kup nowy sprzęt). Wystarczy spojrzeć na rynek telefonów komórkowych.

Opisywane serwery posiadają również wady, np brak możliwości montażu dysków 2,5” w przypadku DS212j, czy minimalnie ruszające się gniazda Ethernet. Nie są to jednak wady istotnie przeszkadzające w użytkowaniu. Zdecydowanie Synology wysoko ustawiło poprzeczkę konkurencji w sferze urządzeń dwudyskowych i przed zakupem warto rozważyć tę ofertę.

DS212j jest dla Ciebie jeśli:

  • ważnym kryterium jest cena,
  • nie potrzebujesz funkcji hot swap,
  • wystarczy Ci USB 2.0,
  • nie potrzebujesz czytnika kart SD oraz gniazda eSATA.

DS212 jest dla Ciebie jeśli:

  • cena jest nadal ważna,
  • potrzebujesz serwer obsługujący hot swap,
  • konieczne dla Ciebie są USB 3.0 i czytnik kart SD,
  • nie będziesz korzystał z eSATA.

DS212+ jest dla Ciebie jeśli:

  • cena jest mniej istotna,
  • za każdy przyrost wydajności jesteś w stanie oddać nerkę,
  • będziesz korzystał z USB 3.0, czytnika kart SD oraz portu eSATA,

Pełny test dostępny tutaj: http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/synology-ds212j-ds212-ds212p/strona10.php