Serwery NAS stają się coraz bardziej popularne w zastosowaniach domowych. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwsze dwa to rosnąca prostota obsługi i coraz większa liczba możliwych zastosowań. Urządzenia te można wykorzystać już nie tylko jako bazę kopii zapasowych, ale także jako serwer WWW czy serwer multimediów. Istotnym czynnikiem jest także niewielka ilość prądu zużywana przez NAS-y podczas działania. Najważniejszą jednak przyczyną sprzyjającą popularyzacji tego typu urządzeń jest ciągle malejąca cena. To ona sprawia, że serwery NAS są coraz bardziej przystępne dla szerszego grona odbiorców.Synology DS211j jest bardzo dobrym serwerem plików do zastosowań domowych. Jeszcze dwa, trzy lata temu o takiej funkcjonalności można było tylko marzyć, a specyfikacja techniczna na podobnym poziomie dostępna była tylko w kilkukrotnie droższych urządzeniach przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych.

Lecz nie tylko szybki procesor sprawia, że serwer ten jest wart swojej ceny. Tutaj liczy się przede wszystkim oprogramowanie, a Disk Station Manager poprzez swoją innowacyjność jest zdecydowanie najlepszym (w dniu tego testu) wielozadaniowym systemem operacyjnym stosowanym w serwerach typu NAS. Można mieć różne odczucia na temat jego obsługi. Część osób nadal będzie preferować tabelki znane z poprzednich wersji DSM, jednak dla większości będzie to zdecydowanie krok na przód. Można to porównać z przeskokiem z Norton Commandera pod DOSem do Total Commandera pod Windows. Naszym zdaniem to jest przyszłość i konkurencja będzie musiała się dostosować do tego trendu.

Ciągły rozwój sprzętu pozwala na zwiększanie możliwości oprogramowania. W tym urządzeniu Synology dodało w standardowym oprogramowaniu Mail Station, czyli serwer poczty e-mail, który przedtem trzeba było instalować dodatkowo ręcznie. Dzięki temu oraz pozostałym aplikacjom serwer jest wszechstronny i użyteczny. Do tego mamy pewność, że oprogramowanie będzie nadal rozwijane i będą dodawane nowe funkcje, w ramach możliwości sprzętowych oczywiście.

Wydajność urządzenia zadowoli większość użytkowników domowych, a możliwość zamontowania dwóch dysków twardych zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo utraty ważnych danych (w przypadku zastosowania woluminu RAID 1). Cena wynosząca w tej chwili około 750 złotych daje pełny obraz sytuacji i odpowiedź na pytanie dlaczego ten serwer tak dobrze się sprzedaje. W tej chwili jest to jeden z najlepszych współczynników możliwości/cena na rynku.

Przed zakupem każdego serwera – oprócz rozważenia potrzeb i opłacalności – należy też koniecznie sprawdzić listę kompatybilnych urządzeń, takich jak dyski twarde, żeby po zakupie nie sprawić sobie niemiłej niespodzianki.

Plusy:

  • + Potężne możliwości oprogramowania
  • + Przyjazny, wielozadaniowy interfejs
  • + Cel iSCSI
  • + Szyfrowanie folderów
  • + Polska wersja językowa
  • + Możliwość podpięcia zewnętrznej karty WiFi

Źródło: http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/nas/synology-ds211j/strona11.php