Migawki są ważną funkcją, znacznie usprawniającą backupowanie i przywracanie danych. Firma QNAP® Systems, Inc. usprawniła to rozwiązanie w QTS 4.3.3 (systemie operacyjnym urządzeń QNAP NAS), dodając funkcję wykonywania migawek udostępnionych folderów – obok istniejącego już mechanizmu wykonywania migawek całych woluminów.

W przypadku klasycznych migawek działających w oparciu o woluminy, użytkownicy mogą łatwo tworzyć migawki wszystkich folderów na woluminie i w krótkim czasie przywracać cały wolumin. Problem jednak w tym, że ta metoda oznacza dłuższy czas odzyskiwania danych z konkretnego udostępnionego folderu. Prezentując możliwość wykonywania migawek zawierających tylko jeden z zapisanych na woluminie folderów, QNAP pozwala użytkownikom na przywracania pojedynczych folderów dosłownie w kilka sekund.

Z testów przeprowadzonych przez QNAP wynika, że przywrócenie folderu zawierającego ok. 300 GB danych z migawki woluminu trwa ok. 20 minut – podczas gdy przywrócenie tego samego udostępnionego folderu z migawki owego folderu zajmuje ok. 3 minut. „Test wyraźnie wykazał, że w przypadku udostępnionych folderów, wykorzystywanych np. w projektach grupowych, dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z migawki folderu” – komentuje Ripple Wu, Product Manager QNAP.

Migawki są funkcją kluczową dla ochrony danych na urządzeniu NAS – są one dla firm nowoczesnym, skutecznym rozwiązaniem do backupu i przywracania danych. Świetnie sprawdzają się również jako metoda zabezpieczenia przed coraz popularniejszymi atakami oprogramowania ransomware. QNAP stale rozwija tę technologię – m.in. poprzez wprowadzenie do File Station narzędzia Snapshot Manager (służącego do tworzenia migawek i identyfikowania ich zawartości).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *