Kilka dni temu ukazał się kolejny kwartalny raport Backblaze dotyczący awaryjności dysków twardych. Firma Backblaze monitoruje działanie dysków twardych od 2013 roku, dzięki czemu może się pochwalić ogromną bazą sprawdzonych urządzeń, co z kolei pozwala na przeanalizowanie ich awaryjności w długoterminowej pracy.

Według najnowszego raportu z 1 listopada 2022r., Backblaze monitoruje 230 897 dysków HDD i SSD w swoich data center. Spośród nich 4 200 to dyski używane do bootowania (uruchamiania) systemów, z czego 2 778 to dyski SSD a 1 422 to dyski HDD. W tym kwartalnym raporcie firma skupiła się na dyskach służących do przechowywania danych, a więc 226 697 urządzeniach różnych producentów (od tej liczby należy odjąć dodatkowe 388 dyski, które zostały użyte w celach testowych). A więc ostateczna liczba dysków, które zostały ujęte w analizie to 29 różnych modeli 226 309 dysków.

Poniżej tabela z wynikami:

Według powyższych statystyk, trzy modele dysków wykazały się pełną bezawaryjnością:

  • 8TB HGST (model: HUH728080ALE604)
  • 8TB Seagate (model: ST8000NM000A)
  • 16TB WDC (model: WUH721816ALE6L0

Co ciekawe, model 8TB HGST zaliczył już drugi kwartał bez pojedynczej awarii. Warto tutaj jednak podkreślić, że bardzo istotny jest wskaźnik AFR, czyli Annualized Failure Rate (procent awarii rocznych), który pokazuje jak dyski zachowują się długoterminowo. Jednak na ten wynik ma też wpływ liczba działających dysków. W tym przypadku jeśli monitorowana liczba dysków jest mała, wartość AFR rośnie nawet przy małej liczbie awarii.

Tutaj warto też zwrócić uwagę na dyski Toshiba 4TB, z których trzy się zepsuły po 7 latach pracy, co pracownicy Backblaze łączą z prawdopodobnym zużyciem części mechanicznych po tak długim czasie ciągłej pracy.

W raporcie Backblaze możemy też znaleźć informacje jak wygląda związek ceny dysku z ich awaryjnością oraz wyniki długoterminowe. Wszystkie te informacje można znaleźć na oficjalnej stronie raportu: https://www.backblaze.com/blog/backblaze-drive-stats-for-q3-2022/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *