W obecnych czasach bardzo modnym tematem są tzw. inteligentne telewizory, które dzięki standardowi DLNA powinny transkodować przesyłany strumień multimediów – przykładowo z serwerów NAS – i odtwarzać go na swoim ekranie. Napisałem powinny, bo w praktyce nie wygląda to już tak różowo jak opisują to producenci.

W domu mam serwer Synology DS712+ oraz telewizor Samsung LE40B650, po długich próbach uruchomienia DLNA poległem. Okazuje się, że większość kodeków nie jest obsługiwane przez mój telewizor, efekt jest taki, że działa dźwięk i widać czarny ekran lub widać obraz, ale nie słychać dźwięku. Co ciekawe ten sam plik podłączony do TV przez USB jest odtwarzany bez problemu. Niestety problem ten tyczy się wszystkich producentów telewizorów, którzy po macoszemu traktują funkcję DLNA.

Co można zrobić ? Należy transkodować filmy po stronie serwera i przesyłać je w formie rozkodowanego strumienia bezpośrednio do telewizora. Niby prosta sprawa, ale jest jeden problem, transkodowanie jest bardzo zasobożerne. Przykładowo Synology dodało taką możliwość tylko dla serwerów wyposażonych w procesory Intel. Mimo iż mam taki serwer, to nie udało mi się uruchomić transkodowania zarówno z poziomu autorskiego serwera DLNA firmy Synology jaki z poziomu Plex Media, który jest zainstalowany na Synology i ma taką opcję w standardzie. Nie wydaje mi się, żeby mój sprzęt był za wolny, po prostu to nie działa, problem opisałem Synology niestety do dnia dzisiejszego jest cisza.

Czy można rozwiązać ten problem inaczej? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, mamy trzy opcje. Po pierwsze możemy pobrać oprogramowanie PS3 Media Server, które transkoduje pliki multimedialne i przesyła do telewizora. W przeciwieństwie do Synolgy to oprogramowanie działa bez problemu, niestety na czas oglądania filmu musisz mieć włączony komputer, co jest trochę bez sensu, przecież po to kupiłem NAS, żeby nie korzystać z komputera. Ewentualnie można kupić serwer QNAP, który ma własny wirtualizator, oznacza to, że na serwerze NAS firmy QNAP możemy uruchomić maszynę wirtualną z systemem operacyjnym Windows, na którym później uruchamiamy oprogramowanie PS3 Media Server.

Po drugie można dokupić odtwarzacz DMA, który będzie dekodował pliki zamiast TV. Może to być np Dune HD, który dekoduje pliki i wyświetla je na TV przez port HDMI, tylko czy to jest idealne rozwiązanie ? Jest to przecież kolejny sprzęt, który musimy zainstalować przy telewizorze.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zakup NAS-a, który nie będzie miał problemów z transkodowaniem jak Synology. Przykładem może być Qnap z KODI (dawniej XBMC), który ma port HDMI, który podłączamy do naszego systemu audio-wideo. Oprogramowanie zarządzające pozwala nam odtwarzać na telewizorze wszystkie zgromadzone na serwerze multimedia i to bez problemów opisanych powyżej. Jeżeli chcesz kupić NAS, który ma być centrum multimediów w twoim domu, to pomyśl dwa razy zanim kupisz serwer bez portu HDMI. Z obecnej oferty serwerów QNAP warto przyjrzeć się modelom TS-251+ oraz HS-251+.

Aktualizacja:

Ostatnimi czasy producenci TV integrują w oprogramowaniu swoich produktów także aplikację Plex, dlatego przy wyborze serwera NAS, warto zwrócić uwagę czy jest wystarczająco wydajny, aby obsłużyć transkodowanie w locie przy pomocy tej aplikacji, więcej na ten temat przeczytacie tutaj: https://www.backupacademy.pl/jak-wybrac-najlepszy-serwer-nas-dla-plex-media-server/

5 Comments

 • marekmotyka, 19 lutego 2013 @ 10:00 Reply

  Jest może jakaś taka mniejsza przystawka do odbioru sygnału DLNA z synology ?
  Ja mam to wbudowane w TV ale bratu przydałaby się jakaś tania przystawka

 • gbielawski, 19 lutego 2013 @ 22:45 Reply

  Apple AirPlay w wersji II

 • ZK, 20 lutego 2013 @ 12:07 Reply

  Ja mam wlasnie zrobione to przy pomocy Dune HD i Qnapa (TS-459). Dziala wysmienicie. A w drugim pokoju stoi PopcornA110 podpiety do TV. Oczywiscie wszystko spiete z Qnapem. Obydwa playery dzialaja bez najmniejszego problemu. Polecam takie rozwiazanie. Bardzo stabilne.

 • spooner, 20 lutego 2013 @ 16:56 Reply

  Ja rozumiem, narzekać na swój telewizor, ale czy aby stwierdzenie, że problem dotyczy każdego innego telewizora nie jest zbyt daleko idącym?
  Sam posiadam kino domowe LG wspierające standard DLNA. Na początku było bardzo wybredne; nie czytało wielu kodeków, nie potrafiło przewijać plików mkv, etc. Po aktualizacji oprogramowania radzi sobie zdecydowanie lepiej – przewija wszystko i rzadziej zdarza się plik, którego nie potrafi obsłużyć.
  Używanie urządzenia NAS do odtwarzania filmów nie jest głupim pomysłem, ale tylko i wyłącznie jak NASa używa się w domu i nie świadczy jakichkolwiek usług na zewnątrz. A i też nie jest to wcale idealne rozwiązanie, bo podobno QNAP nie potrafi wysłać cyfrowego strumienia audio do amplitunera.

  • gbielawski, 20 lutego 2013 @ 17:40 Reply

   Fakt w tekście napisałem tylko o swoim TV, ale na co dzień mam kontakt, z użytkownikami serwerów NAS, firm tj. QNAP, Synology, Buffalo itp. Niestety wszyscy mają większe lub mniejsze problemy z działaniem DLNA, nie znam osoby, której działa wszystko bez zastrzeżeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *