Synology jest jednym z głównych producentów sieciowych pamięci masowych. Bardzo bogate portfolio producenta z pewnością pozwoli wybrać najbardziej odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb. Z drugiej jednak strony bogata oferta budzi wiele wątpliwości. Czy sprzęt, który planuję kupić spełni oczekiwania domowników, biura czy firmy? Jakie urządzenie wybrać?synology-ds213+-serwer

Po raz kolejny sięgamy po produkt Synology by zaprezentować jego możliwości a jednocześnie sprawdzić co ciekawego kryje w sobie konstrukcja serwera NAS Synology DiskStation DS213+. Jeśli przyjrzymy się bliżej DS213+ to z pewnością przeżyjemy swoiste déjà vu. Dlaczego? Z pewnością czytelnicy Benchmark.pl pamiętają niedawną prezentację Synology DiskStation DS212. Niewielkiego a jednocześnie wydajnego serwera NAS. Rozwiązanie, które przeznaczone jest dla małych firm, biur i grup roboczych. Oferuje bezpieczeństwo danych za niewielką cenę. Identycznym wyglądem zewnętrznym charakteryzuje się także model DS212+ oraz DS213. Producent w ostatnim czasie wprowadza na rynek nowe modele serwerów NAS jednocześnie oszczędnie gospodarując pomysłami wzorniczymi. Z jednej strony jest to rozwiązanie zrozumiałe. Dzięki niemu możemy wyposażyć się w kilka jednostek sieciowej pamięci masowej, które będą stanowiły jedną spójną całość. Z drugiej strony serwery NAS są rozwiązaniami, które bardzo często po uruchomieniu lądują gdzieś pod stołem, szafką czy w szafie serwerowej. Co nie oznacza, że produkty typu desktop NAS czy NAS typu rack nie może być konstrukcją dopracowaną stylistycznie. Kolejnym czynnikiem, który decyduje o dość skromnej (co nie znaczy brzydkiej) linii wzorniczej są koszty. Wyszukiwanie nowych wzorów, nowych linii i kształtów dla serwerów NAS to pieniądze, które dużo rozsądniej przeznaczyć jest na rozwój platformy sprzętowej i oprogramowania. I właśnie w ten sposób Synology organizuje swoją politykę produktową – w bliźniaczych konstrukcjach zamknięte są coraz to nowsze i wydajniejsze podzespoły. Prosto, skromnie ale z pomysłem.

Serwer DS213+ to niewielkie urządzenie, które z pewnością zmieści się na stole czy nawet w najmniejszej serwerowni. Estetyczna czarna obudowa z tworzywa została wyposażona w błyszczący panel frontowy, który skrywa dwie wnęki na dyski twarde. Panel mocuje się do konstrukcji NAS-a przy pomocy specjalnie skonstruowanych gumowych zatyczek pewnie utrzymujących ten panel w obudowie. Montaż dysków odbywa się na plastikowych sankach, które zostały dodatkowo wyposażone w gumowe dystanse eliminujące drgania dysków. Konstrukcja sanek umożliwia montaż zarówno jednostek 3,5 jak i 2,5 cala SATA. Pozostała część frontowego panelu nie rożni się niczym w porównaniu z jednostkami DS212 czy DS212+. Znajdziemy tu 4 diody kontrolne – status pracy, stan sieci LAN oraz stan dysków a także podświetlany na niebiesko przycisk włączania zasilania. W odróżnieniu od bliźniaczej, większej jednostki DS412+ dwudyskowy DS213+ został wyposażony w czytnik kart multimedialnych oraz przycisk USB Copy umożliwiający błyskawiczne wykonanie kopii zapasowej nośnika USB lub karty pamięci.

Podsumowanie

Synology DS213+ to jednostka dedykowana dla wszystkich, którzy chcą wyposażyć swoje biuro lub firmę w wydajną sieciową pamięć masową, która pozwoli zaspokoić potrzeby użytkowników i pracowników. Jednocześnie rozbudowane mechanizmy zabezpieczające, a także (pomimo prostej konstrukcji) niezła skalowalność pozwalają na uruchomienie kilkunastoterabajtowej powierzchni na dane. Dodatkowe pakiety aplikacji rozszerzające funkcjonalność serwera pozwolą ograniczyć koszty związane np. z wdrażaniem systemów CRM czy modułów zarządzania treścią. Producent nie zapomniał również o możliwościach pracy zdalnej poprzez VPN czy obsługę prywatnej chmury danych. Zamykając wszystko w niewielkiej, cichej i energooszczędnej konstrukcji.

Podsumowanie
plusy:
• skalowalna konstrukcja jednostki dyskowej
• bardzo cicha praca
• energooszczędność
• dobra wydajność
• 2 porty USB 3.0
• bogata oferta pakietów dodatkowych
minusy:
• nieco za wysoka cena

Źródło: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/synology-diskstation-ds213.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *