Instalacja Plex Media Server powinna być łatwa

Skonfigurowanie Plex Media Server na pamięci NAS powinno zająć tylko kilka minut. Plex Media Server umożliwia przechowywanie wszystkich multimediów, w tym zdjęć, filmów i muzyki, na sieciowej pamięci masowej (NAS), a następnie korzystanie z nich w urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, telewizory HD za pośrednictwem rozwiązań do obsługi transmisji strumieniowej (np. Roku, Apple TV, Chromecast, Fire TV).

Instalacja Plex Media Server na QNAP
Instalacja Plex Media Server na QNAP

Twoje multimedia powinny być dostępne przez całą dobę

Idealna obsługa multimediów, takich jak filmy czy wideo, wymaga stabilnego środowiska obejmującego Plex Media Server i pamięć masową. W związku z tym, że sieciowa pamięć masowa (NAS) jest zaprojektowana do działania przez całą dobę bez wyłączania (tak jak komputer), Twoje pliki multimedialne są dostępne online przez cały czas. NAS działa jak Twoja chmura prywatna, która umożliwia zdalne uzyskiwanie dostępu do multimediów i korzystanie z nich niezależnie od czasu i urządzenia.

Dlaczego muszę uwzględniać funkcje transkodowania pamięci NAS?

Transkodowanie ma ogromne znaczenie dla płynnego korzystania z plików bez jakichkolwiek zakłóceń. Czasem przechowujemy oryginalne materiały w wysokiej rozdzielczości w formatach, takich jak .mkv, .mp4 itd., i często stajemy przed problemem braku zgodności z różnymi odtwarzaczami strumieniowymi. Kiedy jesteśmy poza domem i chcemy przesłać strumieniowo z serwera NAS przechowywaną na nim zawartość, niezastosowanie transkodowania do odpowiedniej rozdzielczości spowoduje opóźnienia w transmisji. Tu właśnie wkracza Plex, który transkoduje przechowywane multimedia i umożliwia bezproblemowe odtwarzanie ich w różnych odtwarzaczach multimedialnych i urządzeniach.

Jaki serwer NAS dla Plex Media Server
Jaki serwer NAS dla Plex Media Server

W związku z tym, że Plex zamiast sprzętowego transkodowania używa transkodowania programowego, oznacza, że polega on głównie na procesorze serwera NAS. Niektóre serwery NAS na rynku są wyposażone w sprzętowe  wsparcie dla transkodowania, więc należy pamiętać, że Plex ich nie  wykorzysta. Aby zagwarantować płynne odtwarzanie wideo, użytkownicy powinni używać do transkodowania zawartości HD serwer NAS z procesorem Intel, przy czym w przypadku materiałów wideo HD o bardzo wysokiej szybkości transmisji bitów powinien to być minimum procesor Intel® Core™ i3 (lub szybszy). Zaleca się sprawdzenie oficjalnej listy zgodności pamięci NAS opracowanej przez Plex. Sam zdecyduj, co jest dla Ciebie ważniejsze — budżet czy wydajność transkodowania.

Przydatne linki:

Lista zgodności pamięci NAS opracowana przez Plex

Instrukcja uruchomienia Plex na serwerze NAS

AKTUALIZACJA 10.05,2018 od dziś Plex obsługuje zestawy głośników od SONOS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *