netapp-upgradeNetaApp wydał nową wersję 8.2 swojego autorskiego systemu operacyjnego Data Ontap dedykowanego dla serwerów NAS pracujących w klastrach. Kluczowe zmiany jakie wnoszą aktualizacje to możliwość skalowalności do 69 PB z wykorzystaniem ponad 24 węzłów magazynowania.

„Większa skalowalność daje możliwość skonfigurowania do 49,000 LUN-ów lub 12,000 wolumenów NAS,” powiedział Laurence James z firmy NetApp.

Data Ontap w wersji 8.1.1 wydanej w 2012, jako pierwszy system umożliwił tworzenie klastrów NAS. Dlatego to wydanie było tak ważnym przełomem dla NetApp i rynku NAS.

Klaster lub skalowanie NAS umożliwia połączenie ze sobą wielu urządzeń NAS, które mają wspólny system operacyjny i tzw. “równoległy” system plików. Może on być skalowany w celu zwiększenia powierzchni i dostosowywany według wymagań do dostarczenia pojemności lub wydajności.

Wersja 8.2 zapewnia duży wzrost skalowalności w porównaniu do wersji 8.1.1, gdzie w pięciu parach klastrów skonfigurowanych w trybie high-availability można było uzyskać tylko 20PB.

Drugim kluczowym elementem jaki został dodany przez NetApp w nowej wersji 8.2 jest możliwość wymiany lub zamiany sprzętu bez wpływu na działanie całego systemu. Przykładowo ta opcja daje możliwość zamiany starego, wolnego, wysłużonego sprzętu na nowy podczas pracy systemu. Na czas wymiany sprzętu dane są przenoszone do innej lokalizacji w obrębie tego samego klastra, a po uruchomieniu nowego sprzętu dane zostają przeniesione z powrotem już na nowy sprzęt.

“Jest to idealne rozwiązanie dla dostawców usług w chmurze, którzy preferują rozbudowywać infrastrukturę wraz ze wzrostem zapotrzebowania” powiedział James.

Między czasie wprowadzono także możliwość konfigurowania quality of service (QoS), które może być stosowane do kontrolowania pojemności, ograniczania ilości IOPS i przepustowości. QoS jest idealnym narzędziem ułatwiającym dostosowanie uruchomionych usług do wymagań SLA. Dodatkowo w trybie klustra NetApp aktywował funkcjonalność replikacji, oraz SnapVault, które nie były dostępne w poprzednich wersjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *