Na początku listopada wydana została open beta NAKIVO Backup & Replication v7.3. Nie minął jeszcze miesiąc, a prężnie rozwijający się producent oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych rodem z USA już wypuścił pełną wersję swojego softu. NAKIVO Backup & Replication v7.3 jest już gotowe do pobrania. Dodane zostało wsparcie dla zewnętrznych rozwiązań dedykowanych do deduplikacji, co tym samym wprowadza nowy rodzaj deduplikacji oraz możliwość stworzenia nowego rodzaju repozytorium oraz bezproblemową integrację oprogramowania z infrastrukturą, w której takie urządzenia już się znajdują.

Integracja ta osiągnięta jest właśnie przez nowy typ repozytorium backupu, które zostało zoptymalizowane do pracy na dedykowanych do deduplikacji rozwiązaniach. Dzięki temu NAKIVO Backup & Replication idealnie współpracuje z takimi rozwiązaniami jak Quantum DXi, NEC HYDRAstor, EMC Data Domain, HP StoreOnce, itp.

Testy w środowiskach klientów pokazały, że nowy typ repozytorium pozwolił NAKIVO Backup & Replication v7.3 na backup maszyn wirtualnych nawet, uwaga, 53 razy szybciej, niż w przypadku zwykłego repozytorium. Przy użyciu zaawansowanego rozwiązania do deduplikacji – NEC HYDRAstor – NAKIVO Backup & Replication osiągnęło prędkość wykonywania backupu na poziomie 3.2 GB/s!

Jak działa nowe repozytorium?

Główna różnica między normalnym (typu forever-incremental) a nowym repozytorium jest dość łatwa do wywnioskowania – normalne repozytorium przechowuje tylko przyrosty (np. zmiany wprowadzone do maszyny wirtualnej od ostatniego zadania backupu), a nowe repozytorium przechowuje całe łańcuchy backupu maszyny wirtualnej, które składają się z kilku pełnych backupów oraz kilku przyrostów pomiędzy kolejnymi pełnymi kopiami.

W kontekście integracji z rozwiązaniami do deduplikacji, nowe repozytorium:

  • Tworzy mniej strumieni danych w operacjach odczytu/zapisu podczas backupu oraz odzyskiwania maszyn wirtualnych
  • Nie wykorzystuje funkcji deduplikacji globalnej, którą znamy z NAKIVO Backup & Replication

Ale przyjrzyjmy się temu bliżej.

Mniej strumieni danych

Gdy do backupowania maszyny wirtualnej wykorzystywane jest normalne repozytorium, zmienione bloki danych są zapisywane do tysięcy różnych plików w tym samym czasie. Skutkuje to tysiącami jednoczesnych strumieni danych i rozrzuceniem bloków danych z jednej maszyny wirtualnej po całym repozytorium. Rozwiązania do deduplikacji klasy enterprise są zoptymalizowane do otrzymywania danych w ograniczonej ilości strumieni (bardziej nastu niż tysięcy). W nowym typie repozytorium, wszystkie zbackupowane bloki są porządkowane w ograniczone ilości plików dla każdej maszyny wirtualnej – jeden pełny backup i jeden kolejny plik na każdy przyrost. Dzięki temu, gdy zadanie backupu jest uruchamiane, mamy do czynienia z jednym tylko strumieniem dla każdej maszyny wirtualnej.

Wyłączona deduplikacja software’owa

Wiemy, że NAKIVO Backup & Replication posiada świetną funkcję deduplikacji danych, która jest zaprojektowana tak, by zmniejszać rozmiar backupów naszych maszyn wirtualnych. Jednakże, jeśli w infrastrukturze działają duże serwery, które mają wbudowane funkcje deduplikacji, jak np. EMC Data Domain, HP StoreOnce, QNAP z systemem QES czy Quantum DXi, to ich deduplikacja może „rywalizować” z tą wbudowaną w NAKIVO. Może to mieć bardzo negatywny wpływ na wydajność całego procesu backupu. Wybierając nowy typ repozytorium jednocześnie zmuszamy NAKIVO Backup & Replication do wyłączenia swojej wbudowanej deduplikacji. Pozwala to na unikanie konfliktów między dwoma konkurencyjnymi rozwiązaniami, które robią to samo, ale w inny sposób. Zatem, gdy w infrastrukturze znajduje się dedykowany appliance do deduplikacji, wybieramy nowe repozytorium i korzystamy z deduplikacji tego urządzenia, nie tej wbudowanej w NAKIVO.

Większa wiarygodność

Tworzenie okresowych pełnych backupów oznacza, że w przypadku odzyskiwania danych mamy zawsze niedawno zrobioną pełną kopię, z której możemy odzyskać nasze dane. Zwiększa to prędkość oraz wiarygodność odzyskiwania, ponieważ tylko kilka z naszych przyrostów musi być złączonych z backupem pełnym.

Łatwe zarządzanie plikami backupu

Z nowym typem repozytorium, zwolnienie miejsca na storage’u jest banalne – wystarczy wybrać pliki przyrostów lub pełnych backupów, które chcemy usunąć. Starsze pliki będą usuwane automatycznie, zgodnie z ustaloną polityką retencji.

Brak konieczności odzyskiwania przestrzeni

Kiedy backup maszyny wirtualnej zostaje usunięty, w normalnym repozytorium pojawiają się niezagospodarowane miejsca, gdzie wcześniej były składowane konkretne bloki danych.  Te miejsca nie zawsze mogą od razu zostać nadpisane przez nowe bloki danych, więc od czasu do czasu trzeba wykonywać „odzyskiwanie” tej przestrzeni (ang. space reclaim). W nowym repozytorium, z powodu innego podejścia do składowania plików, nie jest to konieczne.

Jak używać nowego typu repozytorium na backup maszyn wirtualnych w NAKIVO Backup & Replication v7.3?

Aby zacząć używać nowego repozytorium, należy przejść następującą ścieżkę: Konfiguracja >> Repozytoria >> Dodaj Repozytorium >> Stwórz nowe repozytorium.

W polu Typ, wybierz „Incremental with full backups”, czyli przyrostowy z pełnymi backupami.

Pozostałe ustawienia mogą być konfigurowane tak samo jak zwykle, poza tym, że opcje deduplikacji oraz odzyskiwania przestrzeni nie będą dostępne.

Uwaga: jeśli zaznaczysz opcję „The target is the deduplication appliance”, automatycznie wybrany zostanie nowy typ repozytorium.

Podsumowanie

To, jaki typ repozytorium na backupu swoich maszyn wirtualnych w NAKIVO Backup & Replication v7.3 wybierzesz, powinno zależeć od konkretnych potrzeb twojej firmy. Każdy z typów ma swoje zalety, niemożliwym jest też wskazanie, że jedno jest lepsze od drugiego. Dostępność obu opcji daje ci wybór i elastyczność, dzięki której możesz zdecydować, które z rozwiązań będzie najlepiej działało w twoim środowisku. W odniesieniu do innych przydatnych funkcji NAKIVO Backup & Replication, oba typy repozytoriów dają równe możliwości i są równie wygodne dla użytkownika.

Pobierz NAKIVO Backup & Replication v7.3 z wsparciem dedykowanych rozwiązań do deduplikacji już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *