Synology DS211 to model leżący pomiędzy dwoma innymi urządzeniami, stanowiąc kompromis pomiędzy wydajnością a ceną. Niższy model – DS211j wyposażono w mniejszą o połowę ilość pamięci (128MB DDR2), wolniejszy procesor (1.2GHz), przez co ograniczono również ilość obsługiwanych kamer IP do pięciu. Model wyższy – DS211+ wyposażono w ten sam procesor co DS211 (1.6GHz), ma jednak dwa razy więcej pamięci (512MB DDR3) z dodatkowym gniazdem do rozbudowy oraz port eSATA. Tak przedstawiają się podstawowe różnice w specyfikacji.Zarządzanie

Zarządzanie macierzą odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej, ale praca przypomina bardziej typowy pulpit Windows. Możemy uruchomić jednocześnie wiele okien konfiguracji, monitor systemu pokazujący obciążenie procesora, pamięci i interfejsu sieciowego, jak i program do pobierania plików (Download Station). Do naszego pulpitu możemy dodawać ikony, instalować kolejne programy, zmieniać tapetę – po prostu – zrobić z nim niemal to samo co z pulpitem Windows! Rozwiązanie jest po prostu genialne, a dzięki temu że system jest wspólny dla wszystkich macierzy tego producenta, migracja na wyższy model jest po prostu komfortowa.

Podsumowanie

Czy DS211 wart jest swojej ceny? Według serwisów porównujących ten parametr, macierz można nabyć za około 1100 zł. Biorąc pod uwagę wydajność, wyraźnie widać, iż producent doskonale wyśrodkował możliwości tego modelu. Jest znacznie wydajniejszy od niższego, kosztującego ok. 740zł DS211j, a jednocześnie ustępuje kosztującemu ok. 1350zł DS211+. Biorąc pod uwagę cenę, zdecydowanie warto, mimo iż w porównaniu do rozwiązań konkurencji cena wydaje się mocno wygórowana, to żadna inna firma na rynku nawet nie zbliżyła się do jakości i komfortu obsługi jaki oferuje Synology. Jeżeli nie musisz oglądać każdej złotówki z każdej strony, lub chcesz mieć pewność, że kupujesz najlepszy sprzęt – DS211 będzie idealnym rozwiązaniem do domu.

Z drugiej strony właściciele wcześniejszych dwudyskowych macierzy Synology raczej nie stracą wiele nie zmieniając sprzętu na najnowszy. Co prawda wydajność trochę wzrasta w stosunku do DS207, DS209, jednak w Synology prawdziwą wartością dodaną jest system operacyjny, a ten, w najnowszej wersji – DiskStation Manager v3.1, dostępny jest dla wszystkich wspomnianych urządzeń w formie aktualizacji. Oznacza to, że zasadnicze możliwości wszystkich tych urządzeń są bardzo zbliżone, a niewielka różnica wydajności nie uzasadnia tak dużego wydatku.

Widzimy dzięki temu bardzo dużą dbałość firmy o klienta, który kilka lat temu zdecydował się na zakup DS207, teraz może on korzystać z najnowszej wersji oprogramowania – całkowicie bezpłatnie, po prostu pobierając kolejną aktualizację firmware ze strony Synology. Wiele firm „zapomina” o swoich produktach niemalże natychmiast po pojawieniu się nowego modelu, w przypadku Synology sytuacja jak widać ma się zgoła inaczej.

Wspomniany wcześniej DiskStation Manager to system operacyjny wyróżniający produkty firmy Synology na tle wszystkich innych. System ten rozwijany jest już od kilku lat i towarzyszy wszystkim produktom tego producenta. Umożliwia bardzo szeroki wachlarz możliwości, którego pełne opisanie warte jest raczej osobnego artykułu, niż tylko wzmianki w podsumowaniu. Wystarczy powiedzieć, że żaden inny producent nie oferuje funkcji, której nie można by znaleźć w DSM, a większość konkurencji – nie oferuje chociaż 2/3 z jego możliwości. Jest niesamowicie rozbudowany, bardzo prosty w obsłudze i dodatkowo – wyposażony w przejrzystą i czasami bardzo przydatną – pomoc. Warto podkreślić, iż pomoc została w całości przetłumaczona na język polski, co znacznie ułatwia zrozumienie niektórych z bardziej skomplikowanych terminów czy operacji.

Zalety:

  • Oprogramowanie DiskStation Manager
  • Wysoka wydajność
  • Wygodny montaż i demontaż dysków
  • Kreator konfiguracji routera
  • Kreator udostępniania danych przez usługi typu No-IP
  • Unikalny zestaw opcji
  • Wielozadaniowy system operacyjny

Na podstawie: http://cdrlab.pl/article_strona_10061_6.html