Katowice, 28 marca 2014 – Rośnie liczba użytkowników robiących kopie bezpieczeństwa danych, jednak często są one nieskuteczne – wynika z tegorocznego badania*, przeprowadzonego z okazji Światowego Dnia Backupu (31 marca) przez Kroll Ontrack. Wśród ankietowanych klientów firmy na całym świecie, aż 65 procent przyznało, że w momencie utraty danych posiadało kopię bezpieczeństwa, ale nie zadziałała ona prawidłowo. Powodem tego najczęściej był brak systematyczności w wykonywaniu backupów oraz błędy ze strony użytkowników.

Kroll_Ontrack_Utrata_danych_a_backup

W trakcie ostatniego roku liczba użytkowników, których kopie bezpieczeństwa okazały się nieskuteczne w momencie utraty danych, wzrosła na świecie o pięć procent – wskazują wyniki badania przeprowadzanego od dwóch lat przez firmę Kroll Ontrack zajmującą się odzyskiwaniem danych. W 2013 roku taka sytuacja spotkała 60 procent badanych. Uczestnicy tegorocznego badania w celu wykonania kopii bezpieczeństwa najczęściej sięgali po: zewnętrzny dysk twardy (59 procent), chmurę (15 procent) oraz archiwa taśmowe (10 procent). Ponad połowa z nich (55 procent) zadeklarowała, że codziennie wykonywała kopie bezpieczeństwa, nie uchroniło ich to jednak przed utratą danych.

Kroll_Ontrack_Rozwiązania_stosowane_w_celu_backupu

Utrata informacji dotyczyła zarówno danych biznesowych, jak i prywatnych. Firmowe informacje utraciło 64 procent badanych, podczas gdy w 2013 roku odsetek ten wynosił 67 procent. Utrata prywatnych danych dotknęła 36 procent uczestników badania (w 2013 roku było to 33 procent). Spośród 35 procent ankietowanych, którzy nie mieli kopii bezpieczeństwa w chwili utraty danych, ponad połowa zadeklarowała, że sięgną po rozwiązania backupowe. Ci
z badanych, którzy mimo utraty danych nie mają zamiaru wykonywać kopii bezpieczeństwa, przyznawali, że powstrzymuje ich przede wszystkim kwestia czasu, jaki trzeba na to poświęcić (na taki powód w 2014 roku wskazywało 49 procent badanych, a w 2013 roku – 55 procent). Drugim w kolejności powodem, wymienionym przez 27 procent badanych, były koszty rozwiązań backupowych.

– Technologie backupowe są coraz powszechniej dostępne, dlatego rośnie liczba ich użytkowników. Jak jednak pokazują wyniki naszego dorocznego badania, tworzenie kopii bezpieczeństwa to zaledwie pierwszy krok w kompletnej strategii backupu. Równie ważne jest regularne kontrolowanie jego funkcjonowania i poprawności – komentuje Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Zdaniem ekspertów, niezależnie od metody czy regularności backupu, jego skuteczność mogą zniweczyć niedopatrzenia, takie jak:

  • okazjonalne wykonywanie kopii zapasowych, brak zautomatyzowania procesu
  • niepoprawna konfiguracja systemu tworzenia backupu powodująca, iż nie zostaje on przeprowadzony, gdy komputer jest wyłączony w czasie zaplanowanego procesu
  • błędy oprogramowania
  • brak miejsca na zapisanie kopii bezpieczeństwa
  • nieuwzględnienie w planie backupu wszystkich urządzeń tego wymagających
  • utrata pliku przed zaplanowanym utworzeniem kopii bezpieczeństwa

Kroll_Ontrack_Częstotliwość_backupu

Światowy Dzień Backupu (31 marca) to doskonała okazja do wdrożenia strategii tworzenia kopii zapasowych lub zweryfikowania skuteczności i aktualności już wybranej metody. Przygotowany w tym celu Kalkulator danych Kroll Ontrack pozwala na oszacowanie, w łatwy sposób, ważności plików przechowywanych na dysku twardym oraz ocenę ryzyka ich utraty. Kolejnym krokiem powinno być wykonanie kopii bezpieczeństwa. Wiąże się to m.in. z ustaleniem harmonogramu backupu oraz regularnym kontrolowaniem i testowaniem jego poprawności.

***

* Badanie przeprowadzono wśród 642 klientów Kroll Ontrack w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *