Ten wpis ma na celu pokazać plusy i minusy, oraz gdzie i kiedy należy stosować wieloprotokołowe macierze, które obecnie są znane również jako „unified storage”.

Ten rodzaj serwerów został zaprojektowany do obsługi dwóch lub większej ilości standardów komunikacyjnych np. Fibre Channel (FC) i Ethernet włącznie z protokołami SCSI_FCP (FCP), iSCSI oraz FC-SB2 (FICON). Innym przykładem może być zaimplementowanie w jednym urządzeniu Fibre Channel over IP (FCIP) i Internet FCP (iFCP), które są wykorzystywane do połączenia FC z rozległą siecią IP.

W ciągu kilku ostatnich lat systemy do przechowywania danych wdrożyły model jednoczesnej obsługi kilku protokołów, zarówno tych bazujących na poziomie bloków jak i tych na poziomie pliku. Dobrym przykładem jest network attached storage (NAS) obsługujący NFS, CIFS jak również HTTP czy FTP. Obecnie większość serwerów NAS obsługuje iSCSI, dodatkowo niektóre z nich wspierają FC z FCP i TCP przez InfiniBand.

Określenie wieloprotokołowe odnosi się także do serwerów typu „unified”, które oferują dostęp do danych zarówno na poziomie blokowym jak i plikowym, plus wiele dodatkowych ciekawych funkcji. Obecnie różnica między różnymi systemami unified polega na tym jak integrowane są dodatkowe funkcje. Czy są one realizowane przez sam sprzęt? Czy może jest to hybryda sprzętu i oprogramowania?

Tradycyjny system z dostępem do danych na poziomie bloku wykorzystują FC z FCP, Ethernet z iSCSI, SCSI na InfiniBand, SAS lub SATA. Niektóre z wymienionych przykładów zostały również zaimplementowane w serwerach NAS. Innym przykładem może być serwer typu unified, jedno urządzenie obsługuje wydajne złącza FC lub SAS i jednocześnie tańsze, mniej wydajne złącza FC near-line lub SATA.

Obecnie obsługa kilku protokołów w jednym rozwiązaniu jest tak proste jak podłączenie iSCSI lub podłączenie serwera NAS do istniejącej sieci. Korzystają z tego użytkownicy, którzy kupując jedno rozwiązanie tak naprawdę otrzymują „kombajn” sieciowy. Idealnym przykładem takiego rozwiązanie jest QSAN U400Q-S212 Unified Storage.

Zaletą „unified storage” jest zdolność do przystosowania się do różnych wymagań aplikacji i potrzeb klientów. Systemy łączące dostęp do plików na poziomie blokowym oraz plikowym, przy pomocy iSCSI/FC i NAS doskonale nadają się do zastosowania w środowiskach ogólnych, gdzie wymagana jest konsolidacja serwera i funkcji zarządzania pamięcią masową lub gdzie nie jest wymagany dedykowany serwer, tylko z dostępem do danych na poziomie blokowym. Małe środowiska, włącznie z oddziałami firm, małymi przedsiębiorstwami (SMB), małymi biurami czy domowymi biurami (SOHO) tj. środowiska o ogólnym przeznaczeniu serwera najbardziej doceniają to co oferuje unified storage.

Zalety rozwiązań unified storage:

  • Natywna obsługa protokołów, eliminująca potencjalne źródła awarii.
  • Elastyczność przy wdrożeniu urządzenia do pracy w naszym środowisku – warstwowych dostęp do pamięci masowej.
  • Łatwe w instalacji i zarządzaniu, interfejs graficzny powoduje, że codzienne korzystanie z funkcjonalności jaką oferuje jest bardzo proste i wydajne.
  • Podobnie jak NAS, unified storage oferuje rozwiązania takie jak print serwer, co  redukuje ilość wykorzystywanych serwerów w sieci.
  • Elastyczność, funkcjonalność i skalowalność unified storage zapewnia najnowszą technologię przy małych kosztach zakupu.

Jeżeli szukasz rozwiązania, które jest skalowalne, funkcjonalne, spełnia twoje obecne oczekiwania, jak również te, które będziesz miał w przyszłości. Jeżeli oczekujesz dużej wydajności, niezawodności i elastyczności. Jeżeli do tego oczekujesz dobrej ceny, to rozwiązanie QSAN U400Q-S212 Unified Storage jest właśnie dla ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *