Możliwość montażu czterech dysków i stworzenia RAID od poziomu 0 do 5, to dla większości użytkowników domowych aż nadto. Podobnie jak drugi, gigabitowy port LAN. Niemniej jednak Netgear ReadyNAS Ultra 4 o oznaczeniu modelowym RNDU4000 jest kierowany właśnie do tej grupy odbiorców.

Wyposażono go w taktowany zegarem 1,6 GHz jednordzeniowy procesor Intel Atom oraz w 1 GB pamięci RAM. Takie parametry zwiastują dobrą wydajność i rzeczywiście, urządzenie osiągnęło wyniki lepsze niż np. plasujący się wyżej w zestawieniu Synology DS411. Do podłączenia akcesoriów zewnętrznych służą trzy porty USB, niestety zabrakło dostępnego u konkurencji eSATA. Jest za to, umieszczony pod drzwiczkami napędów, wyświetlacz LCD, na którym pojawiają się informacje o aktualnym stanie urządzenia. W górnej części umieszczono natomiast diody, jeden z portów USB oraz przyciski zasilania i szybkiego backupu.

Interfejs użytkownika jest dość przejrzysty, choć w porównaniu do produktów marek QNAP czy Synology, sporo mu brakuje. Należy jednak pamiętać, że funkcjonalność rozwiązania można rozszerzać przez instalowanie, dostępnych np. na stronie producenta, rozszerzeń. Dzięki nim serwer www wbudowany w RNDU4000 zyskuje obsługę PHP i bazę danych MySQL. Inne rozszerzenie pozwala, przez przyjazny interfejs oparty na AJAXie, na zarządzanie zgromadzonymi na serwerze plikami. Po zainstalowaniu kilku dodatków urządzenie staje się prawdziwym sieciowym kombajnem z naprawdę pokaźną ofertą usług.

Netgear ReadyNAS Ultra 4 oferuje też dobre prędkości transferów. Wyniki w granicach 42 MB/s podczas odczytu i 30 w trakcie zapisu przez FTP oraz odpowiednio 63 i 44 MB/s dla SMB to wyniki pozwalające na komfortową pracę. Problemem, zwłaszcza dla użytkowników domowych, może okazać się głośna praca, zarówno podczas dostępu do danych jak i w trybach jałowym i oszczędzania energii. Wartości oscylujące w okolicach 40 dB (ok. 2,2 so) mogą być uciążliwe w dłuższym okresie czasu. Niezbyt „ekologicznie” wygląda też zużycie energii – trochę ponad 20 W w trybie oszczędzania energii to nieco za dużo, choć i tak mniej niż 32,5 W w przypadku testowanego wcześniej RNDX4000 tego samego producenta.

Mimo pewnych braków funkcjonalności, które można jednak dość łatwo uzupełnić przez instalację odpowiednich dodatków, RNDU4000 jest urządzeniem dobrym. Jego obsługa jest dość łatwa, mimo iż interfejs wymaga chwili na przyzwyczajenie, a wydajność co najmniej przyzwoita. I choć w domu jego głośna praca może nam przeszkadzać, to w przypadku firmy i umieszczenia sprzętu np. w serwerowni, nie będzie to miało znaczenia.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/netgear-readynas-ultra-4-rndu4000#ixzz1bDsvvTqw