Redundantne zasilanie, długa lista dodatkowych i przydatnych opcji, elastyczność i niewysoka cena – to zalety macierzy dla firm sektora MSP. Takim urządzeniem jest QNAP TS-859U-RP. Granica pomiędzy zaawansowanymi konsumenckimi urządzeniami NAS a najprostszymi macierzami dla firm zaczyna się zacierać. Po stronie użytkowników SOHO i małych firm MSP są już produkty, które mają funkcjonalność zarezerwowaną dotąd dla macierzy klasy enterprise przy bardzo niskiej cenie. Z kolei produkty ściśle korporacyjne są wyposażone w nadmiarowe podzespoły i charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. Na styku obu tych klas produktów znajdują się macierze NAS, które oferują opcje wydajności i niezawodności zbliżone do produktów korporacyjnych. Właśnie taką macierzą jest QNAP TS-859U-RP Turbo NAS – ma nadmiarowe zasilacze, jest sprzedawana w obudowie rack i kosztuje mniej niż 3 tys. USD przy obsadzeniu czterema dyskami po 2 TB każdy. Z zewnątrz wygląda jak zwyczajne urządzenie 2U z ośmioma kieszeniami na dyski 3,5 cala, wymienialnymi bez konieczności wyłączenia macierzy, oraz z niewielkim wyświetlaczem LCD.Intel w środku

Macierz ta wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intel Atom, 1 GB pamięci DDR2i dysk flash o pojemności 512 MB zawierający system operacyjny. Komunikację zapewniają dwa porty gigabitowe Ethernet oraz dwa porty eSATA, za których pomocą można rozszerzyć pojemność macierzy o zewnętrzny dysk. Urządzenie obsługuje typowe dyski SATA o pojemności do 2 TB, badany egzemplarz został wyposażony w 8 dysków 750 GB firmy Western Digital, dostarczających użyteczną przestrzeń 4,8 GB po sformatowaniu jako wolumin RAID-5 bez gorącej rezerwy. Wydaje się, że macierz ta zapewni wystarczającą wydajność, by zaspokoić potrzeby wielu firm z sektora MSP, szczególnie przy niedużych obciążeniach od wirtualizowanej infrastruktury, udostępniania plików. Wszystko to przy umiarkowanej cenie.

Szybki start

Uruchomienie urządzenia jest proste – do tego celu wystarczy połączenie do sieci i uruchomienie oprogramowania, które ustawi podstawowe opcje sieci. Dalsze czynności wykonuje się już za pomocą interfejsu webowego.
Ustawienie przestrzeni odbywa się w sposób typowy dla macierzy NAS i obejmuje kreowanie woluminu składającego się z jednego lub więcej dysków, utworzenia współdzielonych zasobów. Dostępna jest także opcja integracji z Active Directory do uwierzytelnienia i ustawienia uprawnień, ponadto przestrzeń dyskowa może być zaszyfrowana za pomocą algorytmu AES-256. Przy tworzeniu woluminów można wybrać system plików ext3 lub ext4, poziomy RAID 0,1,5 lub 6, a także woluminy JBOD i składające się z całych, pojedynczych dysków. Urządzenie umożliwia zadeklarowanie jednego dysku jako gorącej rezerwy.

CIFS, NFS, AFP, FTP…

Po ustawieniu poprawnego woluminu można przystąpić do przygotowania udziałów udostępnianych później w sieci. Macierz ta wykorzystuje ten sam system operacyjny co inne produkty QNAP, zatem oferuje udostępnianie zasobów za pomocą protokołów CIFS, NFS, AFP, FTP oraz przez WWW.
Niespodzianką było wsparcie dla iSCSI MPIO (wielościeżkowe operacje wejścia/wyjścia) i MC/S (wiele połączeń na sekundę), których rzadko można się spodziewać w macierzach z tej grupy cenowej. Podobnie pozytywnie należy ocenić fakt oficjalnej certyfikacji urządzenia do pracy z rozwiązaniami wirtualizacji Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V oraz VMware.
Opcje typowe dla pracy w firmowej sieci obejmują wsparcie agregacji łącz 802.3ad, ramek jumbo, możliwość konfiguracji jako wirtualny dysk (de facto jest to iSCSI target, który będzie zamontowany tak samo jak lokalny wolumin), zdalna replikacja udziałów w sieci TCP/IP na drugie takie urządzenie oraz praca jako klient i serwer usługi rsync. Dla firm, które korzystają z usług cloud computing, jest także opcja współpracy z usługą składowania danych w chmurze Amazon S3. Ponieważ macierz ta wykorzystuje osadzoną mikrodystrybucję systemu Linux, producent postanowił wykorzystać możliwości tej platformy i opracował obsługę typowego stosu LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) i przygotował gotowe do użycia aplikacje, takie jak platforma blogowa WordPress, phpMyAdmin oraz system zarządzania treścią Joomla. Oznacza to, że macierz ta z powodzeniem może posłużyć do budowania firmowego intranetu.

Dla małych i średnich firm

Niewielka macierz nie dostarczy wydajności charakterystycznej dla kosztownych produktów klasy enterprise, ale możliwości TS859U-RP wystarczą do ogólnych zastosowań. Od tej macierzy można oczekiwać wydajności rzędu 75 Mb/s przy zapisie strumieniowym oraz 110 MB/s przy odczycie przez NFS lub SMB, a także podobnej wydajności przy połączeniu za pomocą iSCSI. Niestety, przy wzroście udziału obciążeń transakcyjnych wydajność spada.
Jeśli w firmie jest tylko kilka systemów, które proporcjonalnie silnie obciążają macierz, TS859U-RP dostarczy oczekiwanej wydajności małym i średnim firmom. Nie poradzi sobie jednak z kilkudziesięcioma silnie obciążonymi serwerami VMware ESX, do tego potrzebna będzie znacznie mocniejsza macierz. Z kolei korporacje mogą skorzystać z takich macierzy do utworzenia tymczasowych zasobów, niezbędnych przy migracjach, przy przenoszeniu danych do zdalnych lokalizacji, a także do wszelkich działań związanych z testami, które nie muszą być przeprowadzone w środowisku zgodnym z systemem produkcyjnym.

Na podstawie: „Rack-mount QNAP storage server packs a wallop”, Paul Venezia, InfoWorld http://www.storagestandard.pl/artykuly/368508_1/Mala.ale.ciekawa.macierz.NAS.html