Firma Seagate jako pierwsza na świecie zaprezentowała 3.5-calowy, 8TB dysk twardy. Nowy model posiada 6 talerzy, jak twierdzi producent charakteryzuje się dużą wydajnością oraz energooszczędnością, co przekłada się na najniższy całkowity koszt utrzymania w przemyśle. Dysk twardy o pojemności 8TB (znany jako “Lamarr”) jest idealny do archiwizacji danych online, włączając w to aplikacje Big Data, gdzie niewykorzystywane dane są później poddawane szczegółowej analizie. Przykładowo według badań jakie przeprowadziła firma IDC tylko 8 procent zdjęć wgranych na portal Facebook są często używane. Dlatego właśnie dostawcy usług przechowywania danych w chmurze poszukują dla 92% przechowywanych danych opłacalnych rozwiązań pamięci masowych.

Góry danych

“Wraz z pojawieniem się Big Data, coraz więcej firm przechowuje gory danych przez dłuższy okres czasu,” powiedziała Barbara Craig senior product marketing manager w firmie Seagate. “Są to dane, które nie muszą być szybko dostępne, jak to jest w przypadku danych krytycznych, przechowywanych na dyskach z serii nearline, dla tych danych dopuszcza się wydłużony czas dostępu. Widzimy duży potencjał dla dysków o pojemności 8TB dla rynku tzw. zimnych danych, jak również dziedzinie archiwizacji danych czy technologii object storage.”

Firmie Seagate udało się wyprodukować tak pojemny dysk dzięki technologii SMR (shingled-magnetic  recording). SMR umożliwia przechowywanie większej ilości danych na twardych dyskach dzięki ściśnięciu ze sobą torów z danymi. Można powiedzieć, że tory z danymi nachodzą na siebie jak dachówki na dachu co sprawia, że na tej samej przestrzeni możemy zapisać więcej danych. Do tej pory firma sprzedała już ponad 2 miliony takich dysków twardych.

Dysk twardy firmy Seagate o pojemności 8TB
Dysk twardy firmy Seagate o pojemności 8TB

Lamarr, bazuje na już sprawdzonych technologiach tj. SMR, Crawford i napędzie od dysku twardego 6TB Makara nearline. Inżynierowie Seagate z Longmont obniżyli także ilość obrotów talerzy, co przełożyło się na mniejszą konsumpcję energii – co jest jednym z głównych parametrów wyboru jakie obecnie stawiają sobie firmy przechowywujące duże ilości danych przy wyborze dysku twardego.

“Zespół pracujący nad nowym dyskiem, zapożyczył sprawdzony napęd z modelu Makara i połączył go z architekturą Crawford SMR co w efekcie umożliwiło im stworzenie dysku twardego o pojemności 8TB, którego charakteryzuje najniższy dostępny na rynku parametr TCO,” powiedział Jeff Mason, VP of HDD development w firmie Seagate.

Globalna praca zespołowa

Inżynierowie firmy Seagate współpracowali bardzo ścisłe z kolegami z innych działów, co sprawiło, że nowy dysk został zaprezentowany dużo szybciej przed planowanym terminem.

“Mieliśmy wielkie wsparcie ze strony produkcji tj. organizacja Korat,” powiedział Mason. “Ich elastyczność w dostosowywaniu się do zmian pozwoliła nam na dostarczenie Lamarr w przeciągu trzech miesięcy, dzięki czemu jest to pierwszy na rynku dysk twardy wyprodukowany w tej technologii. Nowy model dysku twardego to przykład idealnej globalnej współpracy zespołowej.”

Wśród klientów, którzy chcą wykorzystywać nowe dyski Seagate jest firma Cleversafe, dostawca sieciowych systemów pamięci masowej bazującej na technologii object storage.

“Cieszymy się bardzo, że możemy współpracować z firmą taką jak Seagate, umożliwia nam to dostarczenie naszym klientom innowacji w dziedzinie archiwizowania danych,” powiedział Tom Shirley, SVP of research and development w firmie Chicago-based Cleversafe. “Nowy 8TB dysk twardy jest idealnym rozwiązaniem dla naszych klientów korporacyjnych oraz dostawców usług, którzy wymagają zoptymalizowanego i skalowalnego sprzętu jak również niskich kosztów jego utrzymania.”— dodał Steve Pipe

Firma Qsan producent skalowanych sieciowych pamięci SAN oraz NAS pracujących w technologii iSCSI oraz FC, która jest technologicznym partner firmy Seagate, również zapowiedziała, że przystosuje swoje macierze do obsługi nowych dysków twardych. Jako pierwsza nowe dyski ma obsługiwać flagowa 60-dyskowa seria AegisSAN LX. Sprawi to, że w jednej macierzy o wysokości 4U będzie można przechowywać bagatela 480TB danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *