Dzisiaj miała miejsca światowa premiera nowej serii dysków twardych firmy WD. Ochrzczona została przez producenta mianem „Red”, ta seria dysków twardych została stworzona specjalnie z myślą o wykorzystywaniu w serwerach NAS. Nowe modele mają trzy pojemności 1TB (WD10EFRX), 2TB (WD20EFRX) i 3TB (WD30EFRX).

Przede wszystkim nowa seria Red jest przeznaczona do pracy 24/7 i jest w pełni kompatybilna z każdym rodzajem kontrolera RAID. Nowe modele są objęte gwarancją 3 lata, mają 5400 RPM jednak ich osiągi są lepsze niż nie jednego dysku z 7200 RPM, na przykład wersja 1TB ma osiągi na poziomie 150MB/s (dane podane przez firmę WD).

Dużą zaletą nowej serii dysków jest ich cena, która jest na poziomie dysków z serii desktop. Ilość godzin pracy (MTBF) jest przewidziana na 1 milion godzin przy założeniu pracy 24/7, dla porównania zwykły dysk klasy desktop ma 650 000  MTBF przy założeniu 8 godzin pracy dziennie, pięć dni w tygodniu. Dodatkową zaletą jest zaimplementowana nowa technologia chłodzeni, która sprawia, że dysk mimo dużego obciążenia nadal jest chłodny co znacznie zwiększa jego zywotność.

Firma WD uruchomiła dla nowej serii dysków twardych 24 godzinne wsparcie techniczne przez telefon, na razie tylko w języku angielskim, ale stopniowo będą dodawane nowe. W Polsce nowe dyski powinny być dostępne już pod koniec lipca.

Podsumowanie

Pojawienie się nowej serii Red w ofercie firmy WD to świetna informacja dla osób, które mają lub chcą kupić serwer NAS. W końcu na rynku pojawił się dysk, który stricte przeznaczony jest do pracy z tego typu urządzeniami. Teraz już nie trzeba wybierać między tanim, ale nie przeznaczonym do pracy 24/7 dyskiem twardym z serii desktop, a drogim jak na możliwości użytkownika domowego dyskiem klasy Raid Edition. Wybierając dysk z nowej serii Red będziemy mieli pewność, że dane są prawidłowo zabezpieczone, a i na osiągi nie będziemy mogli narzekać.

Poniżej wypowiedzi największych producentów serwerów NAS odnośnie nowej serii WD:

Synology Inc.

 „Firma Synology® jest podekscytowana możliwością zaoferowania klientom niezawodnych rozwiązań pamięci masowej opartych na dyskach WD Red NAS, zoptymalizowanych pod kątem konsumenckich systemów NAS”, twierdzi Vic Hsu, Dyrektor generalny Synology, Inc. „Wielokrotnie nagradzane produkty Synology DiskStation ułatwiają budowanie własnych, prywatnych chmur, które umożliwiają długotrwałą pracę bez awarii. Połączenie unikatowych technologii obu firm sprawia, że użytkownicy otrzymają produkty o większej niezawodności, które wytwarzają mniej ciepła i zapewniają dużo większą wygodę obsługi”.

QNAP Systems, Inc.

 „Szybki wzrost globalnego rynku NAS zaowocował powstaniem dysków twardych, zoptymalizowanych pod podstawowe rozwiązania NAS”, twierdzi Richard Lee, Dyrektor generalny firmy QNAP Systems, Inc. „Premiera napędów WD Red NAS oznacza, że klienci mogą swobodnie tworzyć rozwiązania oparte na czterodyskowych obudowach NAS firmy QNAP® i uzyskać niespotykaną dotąd niezawodność pracy. Firma QNAP produkuje również szeroką gamę rozwiązań NAS dla przedsiębiorstw, które doskonale współpracują z dyskami twardymi WD przeznaczonymi do konfiguracji RAID”.

Thecus Tech., Corp.

 „Kompatybilność produktów NAS firmy Thecus® z nowymi, dynamicznymi dyskami WD Red to dobre wieści dla wszystkich zainteresowanych”, twierdzi Florence Shih, dyrektor generalny firmy Thecus. „Dzięki obu tym produktom użytkownicy otrzymają doskonałą wydajność, jakiej potrzebują, a współpraca dysków WD Red i obudów NAS firmy Thecus zapewni nowe możliwości rozwoju w branży pamięci masowych”. 

1 Comment

  • RONINZGR, 17 lipca 2012 @ 17:33 Reply

    I to właśnie produkt którego pewnie nie tylko ja szukałem. Dysk o możliwościach tych montowanych w serwerach za cenę dysku domowego. Ograniczenie prędkości obrotowej do 5400 obr/min w takich NASie nie ma aż takiego znaczenia. Bardziej chodzi o pojemność a jeszcze bardziej o bezawaryjność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *