Dune HD to marka kojarząca się nam z wysokiej klasy odtwarzaczami HD, które wyróżniają się nie tylko jakością wykonania, ale również jakością działania i funkcjonalnością. Dotyczy to właściwie każdego modelu Dune HD, choć zaznaczyć należy przy tym, że różnią się one od siebie znacząco.

Gdzie zatem lokuje się Dune HD TV-101? Tak naprawdę jednoznaczna odpowiedź jest niemożliwa. Stojedynka to maleńkie urządzenie o dość ograniczonej funkcjonalności sprzętowej (przede wszystkim niewielkiej ilości portów) – pod tym względem jest to niższa półka. We wnętrzu tego miniaturowego odtwarzacza zintegrowano jednak bardzo nowoczesny procesor Sigma Designs SMP8670/SMP8671 (Secure Media Processor), o 40% szybszy i zużywający o 30% mniej energii niż SMP8652. Dzięki niemu odtwarzacz radzi sobie znakomicie z dekodowaniem obrazu Full HD (również z plików MKV) oraz dźwięku przestrzennego.

System operacyjny jest właściwie identyczny jak w przypadku większych i bardziej zaawansowanych braci. Pod tym względem TV-101 nie ma się czego wstydzić. Maleńka skrzyneczka, nieco większa od talii kart umożliwia komunikację bezprzewodową i przewodową, korzystanie z klienta BitTorrent, daje dostęp do plików zgromadzonych na nośnikach sieciowych (NAS), pozwala przeglądać zasoby internetu w oknie tradycyjnej przeglądarki WWW, umożliwia słuchanie radia internetowego i oglądanie telewizji IPTV (w zależności od oferty dostawców TV w danym regionie), a po podłączeniu opcjonalnego, zewnętrznego tunera DVB-T możemy również cieszyć się tradycyjną telewizją naziemną kodowaną w MPEG-4.

Jak widać możliwości tej skrzyneczki są całkiem spore, a jeśli weźmiemy pod uwagę jej rozmiary zewnętrzne i wagę (152 g), to przyznać musimy, że funkcjonalność wręcz imponuje.

Dune HD TV-101 to maleńki, dyskretny odtwarzacz HD stanowiący znakomitą podstawę do utworzenia domowej platformy telewizyjnej i multimedialnej. Urządzenie jest na tyle małe, że położone za telewizorem będzie praktycznie niewidoczne, tym bardziej zaskakują jego możliwości. Player wyposażony jest w nowoczesny procesor Sigma Designs SMP8670/SMP8671 (Secure Media Processor), o 40% szybszy i zużywający o 30% mniej energii niż model SMP8652.

Dzięki niemu odtwarzacz radzi sobie znakomicie z dekodowaniem obrazu Full HD (a nawet większego) w wielu różnych formatach i w wysokim bitrate sięgającym nawet 50 Mb/s. Nawet pliki przekraczające swą rozdzielczością typowe 1080p odtwarzały się płynnie i bezproblemowo.

Czarna skrzyneczka ze względu na ograniczone rozmiary nie daje dostępu do wielu złączy sygnałowych, ale nadrabia to funkcjonalnością systemową. Może łączyć się z internetem bezprzewodowo lub przewodowo, wyświetlać strony WWW w oknie przeglądarki, obsługuje też kanały IPTV, radio internetowe, DLNA i serwer Samba. Do portu USB podpiąć możemy wiele różnych peryferiów, takich jakich jak pendrive, dyski USB, zewnętrzne napędy optyczne, przenośne czytniki kart, myszki, klawiatury oraz tunery telewizji cyfrowej. Producent sam zaleca stosowanie dedykowanego tunera DVB-T oraz małej, ale przyjemnej w użytkowaniu klawiaturki z wbudowanym touchpadem.

Dune HD TV-101 jest więc pełnoprawnym członkiem rodziny odtwarzaczy Dune HD, które nigdy jeszcze nie zawiodły naszych oczekiwań w czasie testów. Na koniec warto wspomnieć też o cenie, która oscyluje wokół poziomu 450 zł. Owszem, na rynku dostępne są odtwarzacze, które kosztują mniej, ale rzeczywistość jest taka, że nie zawsze sprawują się lepiej od tego maleństwa. My Dune’a HD TV-101 gorąco polecamy.

Pełny test dostępny tutaj: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Dune_HD_TV-101_-_test%2C_cena%2C_opinie-4420/strona/16899.html