Funkcjonowanie domowej sieci LAN łączącej komputery i inne urządzenia nie stanowi większego problemu. Urządzenia spięte w jeden segment sieci są doskonałą podstawą do stworzenia mechanizmów pozwalających na zarządzanie komputerami, konfiguracjami, kopiami zapasowymi a także multimediami. Udostępnianie danych w sieci lokalnej pozwala na współdzielenie plików, zdjęć i muzyki bez konieczności dublowania ich na każdym z urządzeń. Wystarczy jeden centralny magazyn do składowania danych. Sposobów na współdzielenie danych może być kilka – ich wybór podyktowany jest rodzajem danych, możliwościami i wymaganiami co sposobu dostępu.

W artykule wykorzystaliśmy zaawansowany system NAS QNAP TS-219P+ i pokażemy, jak wygląda konfiguracja obecnie dostępnych sprzętów tego typu, jakie są ich możliwości i dlaczego warto pomyśleć o zakupie takiego rozwiązania. Wbrew pozorom, obsługa nie jest skomplikowana, natomiast korzyści są naprawdę duże. Zwłaszcza gdy masz w domu kilka urządzeń różnego rodzaju.

By zainstalować w swojej sieci serwer NAS, nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Wystarczą podstawowe umiejętności oraz przejrzenie dokumentacji dołączonej do serwera. Mając na uwadze prostotę instalacji i obsługi, a także możliwości, wybraliśmy do przeglądu jeden z ciekawszych serwerów NAS dla sieci domowych – QNAP TS-219P+.

Scenariusz użycia serwera NAS na potrzeby multimediów

Jakie rozwiązanie wybrać, by cieszyć się w pełni możliwościami serwera NAS? Przyjmijmy pewne założenia, które warto spełnić:

  • router obsługujący pasmo 2,4 i 5 GHz w standardzie 802.11b/g/n
  • router z przełącznikiem sieciowym 10/100/1000 Mbps
  • serwer NAS z portem ethernet 10/100/1000 Mbps
  • podłączenie kartami ethernet 10/100/1000 Mbps ⁃ klienci bezprzewodowi podłączeni kartami w standardzie 2,4 lub 5 GHz 802.11n (dla terminali mobilnych – smarftonów wystarczy 802.11g)
  • serwer NAS zapewniający bezpieczeństwo danych i dysków (co najmniej RAID1)
  • NAS z obsługą multimediów – przede wszystkim serwer iTunes, DLNA/UPnP, obsługa torrentów, obsługa pobierania plików bez konieczności uruchamiania komputera, mechanizm kopii zapasowych dla Windows, Mac OS X i Linux, zdalny dostęp do zdjęć, muzyki poprzez stosowne aplikacje
  • warto by serwer NAS miał dodatkowe funkcje zwiększające jego bezpieczeństwo i użyteczność: wbudowany serwer druku, monitorowanie stanu dysków twardych zdalne monitorowanie serwera, dodatkowe porty USB dla wykonania kopii zapasowej serwera.

Podsumowanie

Obecne serwery NAS to rozbudowane urządzenia, które mają niemal nieograniczone możliwości konfiguracyjne. Niewielka konstrukcja zamknięta w estetycznej obudowie może być elementem multimedialnej sieci domowej. Dodatkowym atutem jest cicha praca i stosunkowo niewielki pobór prądu. Zyskujemy również scentralizowany bank danych, multimediów i kopii zapasowych. Z kolei interfejs użytkownika i przyjazne kreatory w języku polskim ułatwią montaż i konfigurację nawet początkującemu użytkownikowi komputera. Mechanizmy zabezpieczające dyski twarde pozwolą na bezproblemową pracę systemu i prostą naprawę w przypadku awarii, a dodatkowe aplikacje i narzędzia umożliwią rozszerzenie możliwości serwera NAS.

plusy:
• bardzo dobre transfery w sieci LAN
• RAID1 zwiększający poziom bezpieczeństwa danych
• rozszerzenie możliwości NAS-a poprzez instalację dodatkowych aplikacji
• obsługa większości popularnych protokołów sieciowych
• obsługa popularnych systemów operacyjnych

Źródło: www.benchmark.pl