DCIG, popularny portal poświęcony pamięciom masowym, opublikował przewodnik o macierzach dyskowych przeznaczonych do pracy w środowisku chmury prywatnej. Sprawdzono 25 systemów pochodzących od 15 producentów. Kto zwyciężył?

Portal DCIG jest cennym źródłem informacji o rynku pamięci masowych. Szczególnie dużą popularnością wśród czytelników cieszą się tzw. „buyers guide”, czyli obszerne raporty zawierające opracowania i porównania produktów z danej kategorii.
Niedawno ukazał się kolejny poradnik, tym razem prezentujący macierze dyskowe przeznaczone do pracy w chmurze prywatnej. To dopiero wschodzący, aczkolwiek bardzo perspektywiczny segment rynku. Według danych IDC w 2010 roku przedsiębiorstwa wydały na systemy dyskowe instalowane lokalnie 30,8 mld USD. Dla porównania na systemy w chmurze prywatnej oraz publicznej przeznaczą w 2015 roku około 11,7 mld USD, co oznacza, że już niedługo około 25-33 procent budżetów pochłoną rozwiązania cloud.

Autorzy raportu poddali analizie aż 150 funkcji, zaś najwyżej oceniali współpracę z szeroką gamą aplikacji, jakość i wydajność sprzętu, możliwości w zakresie zarządzania systemem i replikacji danych, poziom integracji z VMware vSphere oraz wsparcie serwisowe. Zwycięzcą rankingu została macierz NetApp FAS3250, a na drugim miejscu uplasował się system NetApp FAS3220. Najważniejsze atuty wymienionych produktów to funkcjonalność i wydajność systemu operacyjnego ONTAP 8.1, obsługa aplikacji krytycznych, deduplikacja, flash cache, dyski SSD czy obsługa plików oraz bloków danych za pośrednictwem protokołów iSCSI oraz Fibre Channel.

Testowane systemy różniły się funkcjonalnością, co pokazuje poniższe zestawienie. Jedyną wspólną cechą wszystkich macierze jest zarządzanie za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

– 82 procent posiada w wyposażeniu standardowym oprogramowanie do zarządzania
– 80 procent obsługuje automatyczny tiering
– 67 procent pozwala przechowywać dane o pojemności powyżej 1 PB
– 60 procent wspiera Open Stack
– 56 procent wspiera VAAI
– 48 procent wspiera NDMP
– 41 procent oferuje deduplikację
– 26 procent pozwala przechowywać dane o pojemności powyżej 1 EB.

Źródło: http://itfocus.pl/raporty/macierze-dyskowe-dla-chmury-prywatnej?utm_source=ITfocus+Newsletter&utm_campaign=9dd863c00e-ITfocus_150320133_15_2013&utm_medium=email&utm_term=0_f5f73cb694-9dd863c00e-59168481

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *