Dysk twardy to bardzo ważny element datacenter, a jego niezawodność to chyba najważniejszy parametr dla firm takich jak BackBlaze, dlatego ta postanowiła opublikować na swojej stronie statystyki awaryjności dysków twardych. Dane były zbierane od roku 2013 do września 2015 roku, w tym czasie firma BackBlaze wykorzystywała w sumie 49056 dysków twardych, na które składało się 26 różnych modeli o pojemności od 1TB do 8TB. Dyski twarde były dostarczone przez 5 producentów WD, Seagate, HGST, Hitachi oraz Toschiba. Przy analizie poniższego raportu należy pamiętać, że firma BackBlaze wykorzystuje w swoim datacenter, gdzie wszystkie dyski twarde pracują w trybie 24 godziny na dobę.

Dysk twardy, analiza awaryjności
Źródło: https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-q3-2015/

Dysk twardy Seagate ma awaryjność 222,27%

Jak wynika z powyższej tabeli średnia awaryjność dysku twardego  w latach 2013-2015 była na poziomie 4,81%, na pewno od tej średniej bardzo odbiegają dyski Seagate 1,5TB seria Green, których awaryjność w roku 2015 była na poziomie 222,27%.

Dysk twardy o pojemności 4TB jest najmniej awaryjny

Co ciekawe, z podanych danych wynika, że wielkość dysku też ma znaczenie, w tym przypadku wynika, że dyski o pojemności 4TB są najmniej awaryjne bez znaczenia jaka firma je wyprodukowała.

Dyski twarde od firmy HGST są najmniej awaryjne

Najważniejszą informacją jest to, że dyski twarde produkowane przez HGST (dawniej Hitachi) są najbardziej bezawaryjne. Podsumowując z podanych statystyk wynika, że jeżeli chcesz kupić dysk twardy. to najlepszym wyborem będzie dysk twardy firmy HGST o pojemności 4TB.

hard drive reliability by manufacturerStatystyka bazująca na 49,056 twardych dysków

Jest to bardzo cenna informacja szczególnie dla osób, które chcą kupić serwer NAS, ale nie wiedzą jakie dysk twardy powinien zostać w nim zamontowany. W Polsce w dyskach sieciowych najczęściej montowane są dyski twarde firmy WD z serii RED, które także znajdują się w powyższym raporcie, ale po przeczytaniu tego tekstu na pewno warto się zastanowić czy dyski HGST nie będą lepszym wyborem. Jedno jest pewno nie warto kupować dysków Seagate 1,5TB bo tam awaryjność, jest na zastraszającym poziomie.

Więcej o tym jak przygotowano raport i jak firma BackBlaze wykorzystuje dyski twarde znajdziesz na stronie: https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-q3-2015/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *