Przy zakupie dysków twardych do serwera NAS czy macierzy dyskowej, większość osób skupia się na dwóch parametrach wydajności i pojemności, zapominając o innych równie ważnych, a konkretnie mowa tu odporności dysku twardego na wibracje.

Producenci dysków twardych zakładają, że wibracje pojawiają się w momencie, gdy w jednej obudowie mamy zainstalowane więcej niż osiem dysków twardych. Dlatego właśnie dla takich systemów producenci dysków twardych zalecają dyski, które mają wbudowany czujnik drgań, który minimalizuje praktycznie do zera problemy związane z wibracjami.

Niestety wiele osób twierdzi, że producenci dysków wymyślili sobie problem wibracji i w ten sposób chcą nas zmusić do zakupu droższych dysków. Dla tych wszystkich niedowiarków zalecam obejrzenie poniższego filmu, na którym inżynier firmy Oracle udowadnia w bardzo ciekawy sposób 🙂 jak negatywny wpływ mają wibracje na operacje I/O w dyskach. Mam nadzieję, że po jego obejrzeniu już nikt nie będzie stosował w rozwiązaniach, gdzie ma więcej niż 8 dysków twardych, modeli bez wbudowanych czujników drgań.

 

 

I jak przekonał Was ten film ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *