Przez długi czas QNAP TS-453A, nie miał sobie równych wśród czterodyskowych serwerów NAS. Ostatnio jednak firma Synology zaprezentowała nowy model DS916+, który na pokładzie ma najnowszy procesor firmy Intel. SPANdotCOM postanowił zrobić bezpośrednie porównanie serwerów QNAP TS-453A i Synology DS916+, żeby zweryfikować, czy nowy model od Synology będzie nowym numerem jeden.

Porównano cenę, możliwość rozbudowy, procesory (QNAP ma starszy, bo na rynku jest już od zeszłego roku) ilość pamięci RAM, ilość portów, pobór prądu, wydajność (i tu ciekawostka starszy procesor był o wiele bardziej wydajny), ilość licencji monitoringu i dodatkowe niestandardowe funkcje.

Tym, którym nie chce się oglądać całego testu, QNAP ma więcej portów, jest wydajniejszy – odczyt ma na poziomie 414MB/s, a zapis 406MB/s, gdzie Synology mimo nowego procesora oferuje  tylko 225MB/s przy odczycie i 209MB/s przy zapisie. Nowy procesor Intel pomógł nieznacznie wygrać Synology w dwóch kategoriach pobór prądu i głośność pracy. QNAP jest tańszy w zakupie i w standardzie ma więcej pamięci RAM.

Autor porównania wysunął ciekawy wniosek, jego zdaniem Synology będzie lepsze dla użytkowników systemów Apple, a QNAP dla użytkowników Windows, Linux i Android. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby Synology wykorzystywać z innymi systemami, jak również QNAP z Apple, czego świetnym przykładem może być ten artykuł:

QNAP i wirtualizacja, czyli nie kalamy Maca Windowsem

Po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów obu rozwiązań SPANdotCOM zdecydował, że Synology DS916+ mimo iż ma nowszy procesor jest gorszym rozwiązaniem niż QNAP TS-453A. Dla osób które zdecydują się na wybór serwera QNAP przydatny będzie też poradnik, jak za darmo w domu uruchomić na nim bardzo profesjonalny UTM.

UTM, centrum multimedialne i dysk sieciowy w jednym

3 Comments

 • Zbigniew Mroczkowski, 20 czerwca 2016 @ 09:26 Reply

  Test? To jest suche porównanie specyfikacji, nic ponadto…

 • gh0st81, 29 listopada 2016 @ 15:28 Reply

  „Obecnie pracownik firmy QNAP” trudno o bardziej obiektywnego autora….

  • Grzegorz Bielawski, 29 listopada 2016 @ 15:33 Reply

   Po pierwsze nie kryję się z tym, po drugie, masz link do wideo, obejrzyj, a później napisz, w którym miejscu napisałem nieprawdę ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *