Start » Nowości » Test dysków HDD od Seagate i SSD od Kingston w QNAP TVS-473
QNAP TVS-473

Test dysków HDD od Seagate i SSD od Kingston w QNAP TVS-473

Ostatnio dużo się mówi o wydajności dysków do serwerów NAS, niestety w sieci jest mało przykładów pokazujących jak to wygląda w praktyce. Dzięki uprzejmości firmy QNAP, Seagate i Kingston mamy możliwość pokazać Wam jaką wydajność mają dyski HDD Seagate 8TB SATA III i dyski SSD Kingston 480 GB M2.

Środowisko testowe

Dyski testowaliśmy w serwerze QNAP TVS-473, który jest bardzo wydajnym serwerem. Testowany model obsługuje 4 dyski HDD 3,5″ lub SSD/HDD 2,5″ na złączna SATA III, a dodatkowo wewnątrz obudowy można zamontować dwa dyski SSD na złącza M2. To co wyróżnia TVS-473 od innych serwerów na rynku, to możliwość skonfigurowania automatycznego pozycjonowania bloków danych między różnymi grupami RAID. Dzięki temu prezentowana przestrzeń dyskowa będzie sumą przestrzeni dysków HDD i SSD mimo iż dyski będą w innych grupach RAID. Co ważne bloki danych będą automatycznie przenoszone między dyskami SSD i HDD przez system QTS w zależności od tego jako często z nich korzystamy. Co oczywiste te dane z których będziemy często korzystać będą przechowywane na drogich, ale wydajnych dyskach SSD, a te z który korzystamy rzadko będą przechowywane na wolnych, ale pojemnych dyskach HDD. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie sieciowych pamięci masowych o dużej pojemności, a przy tym zapewniających wydajność z czasami odpowiedzi na poziomie systemów allflash.

Funkcja autotier w QNAP w przypadku zastosowania trzech typów dysków SSD, SAS i SAS-NL

Instalacja i konfiguracja dysków

Dyski SSD ze złączami M2 od firmy Kingston zostały zamontowane wewnątrz obudowy QNAP.

Dyski SSD M2 Kingston w serwerze QNAP NAS

Dyski Seagate zamontowaliśmy w kieszeniach dyskowych na przodzie obudowy.

Dyski Seagate Iron Wolf w serwerze QNAP NAS

Następnie utworzyliśmy dwie grupy RAID, pierwsza grupa to RAID 1 na dyskach SSD, a druga grupa to RAID 5 na dyskach HDD. Obie grupy zostały dodane do tej samej puli pamięci, na której włączyliśmy funkcję autotier.

Konfiguracja autotier na QNAP TVS-473

Test wydajności

Mało kto wie, że QTS system operacyjny firmy QNAP umożliwia przeprowadzenia testów wydajności zamontowanych w serwerze dysków. Dzięki wbudowanemu narzędziu możemy zweryfikować wydajność przy odczycie danych oraz ilość operacji wejścia i wyjścia na sekundę.

Test dysków HDD i SSD w TVS-473

Jak widać powyżej dyski SSD są zdecydowanie wydajniejsze, ale przyznam, że jestem mile zaskoczony wydajnością dysków HDD, wynik na poziomie ponad 220MB/s to naprawdę duży szok. Przeważnie przyjmuje się, że dyski HDD osiągają wydajność na poziomie 130 MB/s.

O Grzegorz Bielawski

Grzegorz Bielawski
Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Check Also

QNAP QSW – przełączniki 10GbE dla użytkowników domowych i małych firm

Tajpej, Tajwan, 23 lipca, 2019 – QNAP® Systems, Inc. (QNAP), wiodący innowator segmentów computing, networking oraz …