Zobaczcie jak w praktyce wirus WannaCry szyfruje dane na QNAP i jak szybko dzięki migawce można te dane odszyfrować. Zalecamy obejrzenie całego szkolenia, ale jak ktoś jest niecierpliwy to najciekawsze zaczyna się od 10:28

 

3 Comments

 • Michal, 24 czerwca 2017 @ 11:41 Reply

  To nie jest odszyfrowywanie zaszyfrowanych plików. Za pomocą migawek przywracane są poprzedniej wersje plików, które nie były jeszcze zaszyfrowane.

  • Grzegorz Bielawski, 24 czerwca 2017 @ 11:47 Reply

   Podczas szkolenia uruchomiliśmy wirusa który zaszyfrował pliki na komputerze oraz na serwerze NAS. Następnie przy pomocy migawek odzyskaliśmy te pliki w kilka sekund po ataku. Faktycznie sformułowanie odszyfrowanie może mylić, bardziej na miejscu byłoby odzyskanie. Samo odszyfrowywanie nie jest proste, niby są strony, które to umożliwiają, ale głównie obsługują stare wirusy, a tych na dzień dzisiejszy jest 341. Jeżeli ktoś chce czekać, aż kod wirusa, który zaszyfrował mu dane zostanie złamany to może to potrwać dość długo, a nie każdy może sobie na to pozwolić, szczególnie firmy, gdzie brak dostępu do danych przez jeden dzień powoduje ogromne straty finansowe, właśnie dlatego tak dużo firm od razu płaci haracz, tylko po co, jak można się zabezpieczyć, a koszt tego zabezpieczenia jest nieporównywalnie mniejszy do kwoty okupu.

 • SpeX, 20 sierpnia 2017 @ 00:51 Reply

  A będzie to działać na QNAP TS-431P?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *