Wygląda na to, że producent serwerów NAS Synology przygotowuje na drugą połowę roku sporo ciekawych ale i też kontrowersyjnych produktów. Prócz wspomnianych wcześniej nowych modeli NAS mają się pojawić dodatkowe karty rozszerzeń… Dokładniej, śledząc serwis https://nascompares.com/ można znaleźć informacje o nowej karcie do SSD cache – Synology M2D20.

Karta wspiera 2 moduły dysków SSD NVMe i daje się zainstalować w wybranych modelach serwerów NAS. Co ciekawe, karta działać ma z dyskami SSD od… Synology. To właśnie ta kontrowersja.. Synology ma w planie wypuścić dyski SSD pod własnym logo, co wygląda na dość nietypowy ruch, szczególnie, że rynek dysków SSD jest stosunkowo mocno rozdrobniony. Tacy producenci Samsung, Toshiba, WD, Kingston,  mają ugruntowana pozycję na rynku dysków SSD więc może dziwić taki właśnie ruch ze strony Synology. Z drugiej strony dyski mają mieć specyfikację pretendującą do kategorii enterprise, czyli bardziej odpowiadającą potrzebom serwerów NAS.

Dziś na listach zgodności dysków SSD znajdują się zarówno rozwiązania dedykowane do laptopów, a takie mogą nie wytrzymać wysokiego reżimu pracy w serwerze NAS. Przy tak postawionej tezie pomysł na dyski dopasowane do potrzeb systemów NAS Synology ma sens. SSD-ki mają być dostępne w formacie 2,5″ SATA o pojemnościach 480GB, 960GB i 1,92TB oraz M.2 NVMe w pojemności wstępnie 400GB.

Prócz kart M2D20, Synology anonsowało kartę combo, to znaczy kartę z obsługą SSD cache + sieć 10Gbit o symbolu E10M20-T1. Dyski SSD w formacie M2 oraz port 10GbE w formacie RJ-45.

Źródło: https://nascompares.com/2020/05/19/synology-m2d20-nvme-cache-card-revealed/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *