Jednym pomaga terapia, innym backup, ale doświadczając straty każdy chce tego samego – odzyskania utraconej własności i przywrócenia komfortu psychicznego. Firma StorageCraft Polska, dystrybutor rozwiązań do tworzenia i szybkiego przywracania backupu sprawdza, co Polacy najczęściej próbują „odzyskać” i „przywrócić” pytając o radę wyszukiwarkę Google.

Nieustannie coś przywracamy i odzyskujemy: kontrolę, życiową równowagę, dobre samopoczucie, porządek na własnym biurku. Mimo to wciąż coś nam umyka (w sensie metaforycznym) lub zwyczajnie ginie (w sensie telefonu zapomnianego z kinowego fotela).

Firma StorageCraft Polska zajmuje się zjawiskiem utraty w sektorze IT, a precyzyjniej – tworzeniem i szybkim przywracaniem backupu, który przed taką utratą chroni. Chcąc sprawdzić, jak często polscy internauci szukają sposobu ratowania swoich danych pracownicy firmy przeprowadzili prosty eksperyment z wykorzystaniem algorytmów Google. Rozpoznając wpisywane znaki wyszukiwarka podsuwa najpopularniejsze (najczęściej wpisywane) wyniki dla szukanej frazy – w teście StorageCraft Polska były to hasła „odzyskać” i „przywrócić” w opisanych niżej wariantach.

Do wyszukiwania wykorzystano dostępny w przeglądarce trybu incognito. Nie bazuje on na wynikach poprzednich wyszukiwań użytkownika, więc teoretycznie po wpisaniu tych samych haseł w trybie incognito każdy powinien otrzymać te same lub bardzo podobne hasła.
Zacznijmy odzyskiwaniem w trybie ASAP tj. gdy potrzebuję coś odzyskać bardzo pilnie:

1

Ile wyników dotyczy ratowania informacji z zalanego laptopa? Niewiele – pierwszy uzyskany rezultat sugeruje, że o wiele częściej stajemy przed palącą potrzebą odzyskania węchu. Wyniki nr 2 i 3 również dotyczą niedyspozycji zdrowotnych wskazując, jak ważne dla Polaków jest odzyskiwanie tężyzny fizycznej. I nic dziwnego, dobra kondycja jest niewątpliwe przydatna w pogoni za porannym autobusem, bo prawa jazdy – wyniku nr 4 – szybko i legalnie raczej odzyskać się nie da.

Eliminując z odzyskiwania czynnik pośpiechu otrzymamy:

2

Pierwsze miejsce drugiej puli wyników zajmuje „hasło”. Jak reagować w przypadku jego utraty? Sprawę często załatwia żądanie zmiany kombinacji chyba, że akurat to my przekombinowaliśmy – np. umieszczając swoje hasła w otwartym pliku na pulpicie i wysiadając na innym dworcu niż nasz komputer. Posiadanie backupu na zewnętrznym dysku może być wtedy zbawienne: korzystając z technologii VirtualBoot dostępnej w rozwiązaniach StorageCraft zalogujemy się do systemu bezpośrednio z pliku backupu i zmienimy wszystkie hasła, nim zrobi to za nas ktoś inny. Hasło „dane” – pozycja interesująca nas najbardziej – pojawia się na miejscu 4 wskazując, że utrata danych z telefonu trapi Polaków niemal równie często jak zawody miłosne.

Na poetyckie zapytanie o hasło:

3

… poetycka odpowiedź wyszukiwarki. Trzecie, najszerzej zakrojone wyszukiwanie wydaje się zapraszać internautę na wycieczkę śladami Mickiewicza. Może nieprzypadkowo – narodowy wieszcz świadom wartości produkowanych przez siebie danych już ponad 180 lat temu samodzielnie tworzył kopie bezpieczeństwa ręcznie przepisując kolejne strofy „Pana Tadeusza”.

Teraz przywracanie – najpierw w trybie pilnym:

4

Mimo zmiany hasła zdrowie trzyma się mocno – Polaków interesuje nie tylko przywracanie utraconego węchu, ale też głosu. I laktacji. Hasło nr 3 mogłoby kończyć się dopiskiem „technologią HeadStart Restore” – pozwala ona przywrócić nawet 15TB serwera w 5 minut od awarii. Nieobecność tej informacji można tłumaczyć na dwa sposoby: albo administratorzy nie wierzą, że to w ogóle możliwe, albo – o co łatwo w przypadku awarii serwera – są zbyt zajęci uspokajaniem rozsierdzonych przełożonych by zapytać o radę wyszukiwarkę.

Wyrzucając z zapytania wyraz szybko

5

… otrzymujemy pierwszą pulę wyników z tak mocnym odniesieniem do IT. Palmę pierwszeństwa dzierży kosz, który – jak wiemy od porucznika Columbo – stanowi kopalnię cennych informacji. Nr 2 to przywracanie Windows 7, chociaż mogłoby dotyczyć też Linuxa – rozwiązania StorageCraft sprawnie przywracają oba te systemy. „Jak przywrócić usunięte pliki?” – pytają Google polscy internauci w wyniku nr 3. Podpowiadamy: prawdopodobnie są w koszu, który przed chwilą przywróciliście na pulpit.

Ostatnie podejście do przywracania to …

6

Świetnym synonimem do przywrócić może być wcześniejsze odzyskać – dystrybutorzy backupu wiedzą to nawet bez zaglądania do swoich kampanii SEO. „Ustawienia fabryczne” – trzeci wynik wyszukiwania traktujemy zwykle jako zło konieczne: do uruchomienia w przypadku, gdy nasze spersonalizowane urządzenie utraciło płynność działania. Chcąc ją odzyskać wcale nie trzeba rezygnować z ulubionych ustawień – wystarczy jedynie przywrócić utworzony wcześniej backup. Jeżeli tworzysz go odpowiednio często to w przypadku awarii nigdy nie będziesz zmuszony kliknąć wyniku nr 4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *