Jak odzyskać dane z dysków, które były zamontowane w Synology ?

Dzisiaj opiszę jak odzyskać dane z dysków, które były wykorzystywane w Synology w konfiguracji RAID. Wiedza na ten temat powinna przydać się osobą, którym uszkodzi się serwer i pilnie będą potrzebowali dostać się do swoich danych. Jest jeden warunek, aby operacja się powiodła to dyski muszą być sprawne. No to zaczynamy:

1. Do naszego komputera musimy podłączyć wszystkie dyski, które znajdowały się w Synology. Jeżeli w obrębie jednej macierzy miałeś kilka wolumenów RAID to wystarczy, że podepniesz dyski z jednego wolumenu.

2. Pobierz obraz płyty Ubuntu i nagraj ją na dysk USB

 

3. Uruchom komputer z pamięci USB na którą wgrałeś Ubuntu i uruchom terminal

 

4. Instalujemy narzędzie mdadm

Ubuntu@ubuntu:~$ sudo -i
root@ubuntu:~$ apt-get install mdadm

 

5. Podczas konfiguracji wybieramy opcję „No configuration

 

6. Uruchamiamy poniższą komendę, wykryje ona wszystkie dyski z systemem DiskStation i zamontuje je.

root@ubuntu:~$ mdadm –As && vgchange -ay

7. Teraz możesz skopiować interesujące cię dane. Możesz je zgrać na wewnętrzny dysk lub na dysk USB.

W razie problemów pytajcie, postaram się wam pomóc.

Jeżeli chcesz odzyskać dane z innego serwera lub macierzy RAID to na to też jest prosty sposób, opisaliśmy to w artykule  „Odzyskanie danych z serwera i macierzy RAID za darmo

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

View Comments

    • W tym przypadku nie, ale jeżeli dysk był w konfiguracji bez RAID lub w RAID1 to odzyskanie danych przez port USB jest bardzo proste, można to zrobić z poziomu systemu Windows.

  • Proszę o sugestię postępowania. Synek raportuje uszkodzony wolumin (pojedynczy dysk). Jest dostęp do plików poprzez DM ale każdy transfer ucinany jest po kilku sekundach. Status SMART normalny, status dysku-uszkodzony.Jak odzyskać pliki?

    • Najlepiej podłączyć do komputera przez obudowę USB, bo to, że po kilku sekundach ucina transfer wskazuje na uszkodzony serwer. Bo jeżeli SMART jest OK, to nie ma prawa być statusu uszkodzony.

      • Synek jest 2-wu zatokowy 712+. Transfer z drugiego, sprawnego, dysku jest OK czyli to nie serwer. Zrobiłem eksperyment - zapuściłem transfer z dobrego dysku i jednocześnie z uszkodzonego. Z dobrego przeszedł cały plik ca 800MB a z uszkodzonego w tym samym czasie ok 13% z 400 MB, po zakończeniu transferu z dysku dobrego ten z uszkodzonego się wykrzaczył.... Pytanie w kwestii podłączenia do kompa przez obudowę USB - wystarczy podłączyć czy trzeba stosować jakieś "magiczne" sztuczki żeby odczytać zawartość? pzdr

        • Zamień dyski miejscami wtedy będziesz miał 100% pewności czy to wina dysku czy serwera.

          • Jak pisałem - zamieniłem i to na pewno dysk. Ale wracając do głównego pytania - Pytanie w kwestii podłączenia do kompa przez obudowę USB - wystarczy podłączyć czy trzeba stosować jakieś "magiczne" sztuczki żeby odczytać zawartość? pzdr

          • Jeżeli uruchomisz na Ubuntu np. przy pomocy live CD to bez problemu będziesz mógł zamontować dysk USB i zgrać dane, ale jeżeli to faktycznie dysk to zakładam, że w obudowie będziesz miał ten sam efekt tzn. będzie odcinało przy zgrywaniu danych.

      • Prawdopodobnie ten komunikat jest związany ze zrywaniem transferu z uszkodzonego dysku: An unknown error occurred, so hard disk 2 was restarted. If you often see this message, please disable disk write cache.
        // disk write casche mam wyłączony

        • Ten komunikat może wskazywać na uszkodzone złącze SATA, po stronie dysku lub serwera.

    • Wyłącz serwer, podłącz dyski do komputera i przeskanuj oprogramowaniem rtools, masz 75% szans, że odzyskasz dane.

  • Sorry, że w okolicy Noworocznej zawracam Wisłę kijem, ale problem jest i ani w te ani we wte.
    Otóż do NASa załadowałem dwa zapisane dyski. I tenże NAS założył sobie RAID. Straciłem dostęp dodanych na dyskach. Jest jakaś szansa na odzysk ? Na dyskach nic nie robiłem; raczej ze strachu niż wyczucia.
    Do pytania dołączam Życzenia Noworoczne : Do Siego Roku !

    Pozdrawiam !

Recent Posts

QNAP prezentuje QTS 5.2 Beta zwiększający bezpieczeństwo systemu i danych

Tajwan, Tajpej, kwietnia 29, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) zaprezentowała dzisiaj QTS 5.2 w wersji beta,…

1 dzień ago

QNAP Security Center aktywnie monitoruje twoje dane

Tajwan, Tajpej, kwietnia 30, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) udostępniła dzisiaj Security Center z nową funkcją…

1 dzień ago

Nowości backup & storage W17 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/23/quantum-introduces-all-flash-dxi-deduping-backup-target-appliances/ INFO: Quantum wprowadza rozwiązania deduplikacji…

1 tydzień ago

Nowości backup & storage W16 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/14/expanding-tape-archive-qstar-technologies/ INFO: QStar Technologies wprowadza…

2 tygodnie ago

Qsirch 5.4.0 Beta rewolucjonizuje wyszukiwanie przez wykorzystanie sztucznej inteligencji

Tajpej, Tajwan, kwietnia 18, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

2 tygodnie ago

Nowości backup & storage W15 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://www.servethehome.com/yulinca-2g06110gs-5-port-2-5gbe-1-port-10g-switch-review/ INFO: Test przełącznika YuLinca…

3 tygodnie ago