Szykuje się nowy konkurent dla firm Synology, QNAP czy Thecus. Spółka-córka firmy Asus, Asustor już lada chwila wprowadzi do sprzedaży serwery NAS, które funkcjonalnością porównywalne są z urządzeniami wspomnianego Synology czy QNAP-a. Cechą szczególną produktów Asustor ma być bardzo intuicyjny graficzny interfejs użytkownika, który przypomina system iOS z telefonów iPhone czy tabletów iPad.

Oferta Asustor to na razie cztery urządzenia, różniące się przede wszystkim liczbą kieszeni na dyski twarde (lub nośniki SSD). Najmniejszy serwer, AS-602T mieści tylko dwa napędy 3,5″. Jego sercem jest dwurdzeniowy procesor Intel Atom (producent nie precyzuje, który konkretnie model), wspomagany przez 1 GB pamięci operacyjnej (którą można rozszerzyć do 3 GB). Zainstalowane w urządzeniu dyski (obsługiwane są też SATA III) można skonfigurować w konfigurację JBOD lub macierz RAID 0 albo RAID 1. Asustor AS-602T wyposażono ponadto w dwie karty sieciowe Gigabit Ethernet, a także dwa gniazda USB 3.0, cztery gniazda USB 2.0 i dwa gniazda eSATA.

Czterodyskowy model, oznaczony symbolem AS-604T, ma parametry podobne do powyższego, z tym że dzięki możliwości instalacji czterech napędów można je konfigurować w macierze RAID 0, 1, 5, 6 lub 10. Dodatkowo na frontowej ściance urządzenia umieszczono znakowy wyświetlacz LED (dostępny też na pozostałych modelach serwerów Asustor). Sześciodyskowy serwer to AS-606T, a ośmiodyskowy – AS608T.

Wszystkie urządzenia wyposażone są ponadto w wyjścia HDMI, więc można je bezpośrednio podłączyć do monitora (czy teiewizora) i używać np. w roli odtwarzaczy multimedialnych. Sterować pracą NAS-ów można nawet z poziomu smartfonu, który pełni wówczas rolę pilota (z NAS-em łączy się przez sieć WiFi).

Interfejs użytkownika jeszcze nie jest ukończony i nie pozwolono nam zrobić jego zdjęć (w obawie przed konkurencją, która mogłaby podejrzeć zastosowane rozwiązania i wprowadzić do swoich produktów jeszcze zanim serwery Asustor trafią do sprzedaży), niemniej na stronie domowej Asustor można zobaczyć niewielki zrzut ekranowy, który zamieszczamy poniżej.

Produkty Asustor do sprzedaży mają trafić prawdopodobnie w sierpniu. W Polsce ich dystrybucją zajmie się firma EPA Systemy.

Źródło: http://itbiznes.pl/art38861.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *