Xopero Software wydaje właśnie aktualizację dla swoich rozwiązań do backupu lokalnego, czyli tzw. prywatnej chmury backupu. Oczywiście mowa tu o Xopero Backup&Restore oraz Xopero QNAP Appliance. Ostatnie miesiące pokazują, że producent bardzo silnie skupia się teraz na rozwoju technologii disaster recovery. Efektem tych prac jest m.in. bardzo dobrze przyjęty przez użytkowników Xopero Image Tool, czyli w pełni darmowe narzędzie do konwersji obrazów. W tym samym czasie trwały także prace nad poszerzeniem funkcjonalności związanych z wykonywaniem backupu obrazu oraz nad udostępnieniem funkcji Smart Recovery (autorskie DR) dla użytkowników Xopero Backup&Restore. Dziś, czyli niespełna pięć tygodni po premierze XIT, światło dzienne ujrzało Xopero w wersji 3.9.6. Przyjrzyjmy się jakie zmiany wprowadził producent.

Disaster recovery dla Xopero Backup&Restore

Pierwszym rozwiązaniem które otrzymało opracowaną przez Xopero technologię disaster recovery (Smart Recovery) było Xopero QNAP Appliance. Niespełna rok później, producent wyposaża w nią także Xopero Backup&Restore. Co to oznacza dla użytkowników? Od teraz wirtualizacja maszyn fizycznych oraz wirtualnych (disaster recovery po awarii) przebiega znacznie szybciej. Użytkownicy mogą również przywracać oraz uruchamiać maszyny bezpośrednio na serwerze Xopero.

Osoby korzystające z Virtualbox szczególnie ucieszy fakt, że Xopero umożliwia automatyczne przystosowanie maszyny do wirtualizatora, z edycją sterowników włącznie. Dodatkowo posiadacze wtyczki Virtualbox Extension Pack mogą skorzystać z opcji automatycznego połączenia RDP (remote desktop protocol) z działającą maszyną.

Rozbudowane możliwości wykorzystania obrazów HDD Image

Użytkownicy mogą teraz znacznie szybciej uruchamiać obraz kopii zapasowej dowolnej maszyny w obsługujących ją wirtualizatorach. Stało się to możliwe po wprowadzeniu zmian w procesie przywracania obrazów HDD Image. Pliki .vmdk (wykorzystywane przy wirtualizacji z poziomu VMware) są teraz tworzone wraz z obrazem, podczas przywracania. Dostęp do zbackupowanych danych można również uzyskać poprzez inne narzędzia – takie jak Virtualbox – które obsługują wspomniany format. Dopisywanie w taki sposób pliku metadanych .vmdk, pozwala na łatwą konwersję oraz powrót do formatu wspieranego przez oprogramowanie Xopero. W ten sposób użytkownicy mogą korzystać z wielu dodatkowych funkcji, dostępnych tylko na platformie Xopero.

Wsparcie dla baz Firebird z rozszerzeniem GDB

Od teraz Xopero oferuje możliwość zabezpieczania baz Firebird posiadających także to specyficzne rozszerzenie.

Nowa funkcja importu dla Hyper-V

Użytkownicy zyskują funkcję importowania wielu maszyn Hyper-V na raz – a sam proces przebiega na poziomie wirtualizatora.

Nowy eksport maszyn

Wraz z wydaniem wersji 3.9.6, Xopero umożliwia przerywanie eksportu maszyn wirtualnych. Teraz jeśli użytkownik wybierze niewłaściwą maszynę, może zakończyć jej eksport w dowolnym momencie.

Co jeszcze?

  • pełna obsługa Windows Server 2016,
  • Xopero Image Tool zaszyty w paczce Xopero QNAP Appliance i Xopero Backup&Restore,
  • możliwość instalacji aplikacji Management Center poza domyślnym katalogiem,
  • nowy backup przyrostowy dla Hyper-V.

 

Aktualizację można zobaczyć na wideo: https://www.youtube.com/watch?v=l42xAbdzQgs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *