Dyski WD z technologią SMR

Firma Western Digital wychodząc naprzeciw informacjom płynącym z rynku o wprowadzeniu do obrotu dysków z technologią SMR, która to w obiegowej opinii jest wolniejsza opublikowała listę dysków wyprodukowanych w technologii SMR. Dyski WD Red wykonane w technologii SMR, które to są bardzo często pierwszym wyborem przy zakupie to modele

  • WD20EFAX,
  • WD30EFAX,
  • WD40EFAX
  • WD60EFAX.

Czy dyski SMR są faktycznie gorsze ? Niekoniecznie, to technologia już sprawdzona w przeszłości. W największym skrócie dane w technologii SMR (Shingled magnetic recording ) zapisywane są w na ścieżkach w postaci dachówek.  Na jednej ścieżce może być obok siebie zapisywane nowe obok starych danych. Te „stare” dane są czyszczone w czasie bezczynności dysku twardego. W przypadku dysków WD Red które najczęściej stosowane są w domach lub małych i średnich firmach czas bezczynności jest na tyle duży, że nie jest to odczuwalne. W przypadku bardzo intensywnej eksploatacji dysków 24/7  mogą wystąpić opóźnienia wynikające z tego, że najpierw głowica musi wyczyścić „stare” dane na zapis nowych. Natomiast w przypadku nowych dysków WD zoptymalizowano oprogramowanie, które odpowiada ze odświeżanie danych oraz zwiększono istotnie rozmiar bufora cache z 64MB do 256MB tak więc jest to praktycznie skompensowane w przypadku znaczącej ilości zastosowań. Warto wspomnieć, że w przypadku intensywnego użytkowania dysków warto jednak dopłacić do dysków WD Red Pro, Gold czy też WD Ultrastar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niestety jest jedno ograniczenie z którego należy sobie zdawać sprawę, to znaczy nie zaleca się łączenia w jednej macierzy dysków SMR i PMR (CMR). Zatem w przypadku gdy mamy serwer z dwoma dyskami WD Red WD40EFRX i jeden z dysków nam padnie, powinniśmy znaleźć taki sam model dysku lub przenosić dane na nowe dyski WD40EFAX.

Należy jednakowoż docenić firmę WD, że opublikowała tą informację podczas gdy Seagate i Toshiba wprowadzają dyski SMR po cichu…

Źródło: https://blog.westerndigital.com/wd-red-nas-drives/

O maryniak

maryniak
Nazywam się Jacek Marynowski. Pracuję w branży IT "od zawsze" a od kilku lat moja praca ściśle związana jest z macierzami, dyskami i osprzętem sieciowym. Niestety prywatnie też jestem fascynatem sprzętu komputerowego, użytkownikiem Mac OS X, Windows, iOS, Android. Na szczęście mam też inne zajęcia - czynnie uprawiam folkową muzykę irlandzką :).

Check Also

QNAP TS-431KX to idealne rozwiązanie dla małych firm

Taipei, Taiwan, maja 25, 2020 – QNAP® Systems, Inc., zaprezentował nowy serwer TS-431KX, wyposażony w …