Baar, Szwajcaria, 5 kwietnia 2016 r. — Firma Veeam® Software, innowacyjny dostawca rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise™), poinformowała o wprowadzeniu rozwiązania Veeam Availability Orchestrator, koordynującego procesy usuwania skutków awarii (Disaster Recovery, DR). Nowy produkt obsługuje wiele hiperwizorów i umożliwia przedsiębiorstwom łatwe realizowanie, testowanie oraz dokumentowanie planów DR. Ochrona danych i usuwanie skutków awarii mają kluczowe znaczenie dla zwiększania dostępności, szczególnie, że nieplanowane przestoje systemów IT kosztują organizację średnio 16 milionów dolarów rocznie[i].

„Dobrze skoordynowane i przetestowane plany usuwania skutków awarii pozostają jednym z największych wyzwań dla dyrektorów IT — powiedział Ratmir Timashev, dyrektor generalny Veeam Software. — Choć wiele przedsiębiorstw dysponuje takimi planami, są one skomplikowane, często zawodne i trudne w realizacji, a także nieprzetestowane i przestarzałe. Utrudnia to zachowanie zgodności z regulacjami i utrzymanie stałej dostępności przedsiębiorstwa. Nowe rozwiązanie Veeam Availability Orchestrator to kolejny etap naszej misji, której celem jest pomóc przedsiębiorstwom w osiągnięciu dostępności przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Veeam Availability Orchestrator umożliwia spełnienie założeń SLA w zakresie przywracania danych i aplikacji, ogranicza koszty, zwiększa niezawodność poprzez wyeliminowanie procesów sterowanych ręcznie, a jednocześnie spełnia wymogi prawne”.

Według firmy Gartner, do końca 2017 r. 60 proc. dużych przedsiębiorstw przejdzie od tradycyjnego zarządzania usuwaniem skutków awarii do szerszego zarządzania ciągłością usług IT. W ewoluującej erze cyfrowego biznesu czasy i punkty przywracania stają się drugorzędne w stosunku do utrzymywania ciągłości usług.[ii]

Veeam Availability Orchestrator koordynuje tworzenie kopii zapasowych i replik Veeam poprzez zdefiniowany plan DR, testy, które nie zakłócają pracy systemu oraz automatyczne dokumentowanie, aktualizowanie i raportowanie. Takie połączenie funkcji pomaga klientom korporacyjnym zagwarantować dostępność danych i aplikacji, zachować wysoki poziom niezawodności, ograniczyć koszty procesów sterowanych ręcznie i spełnić wymogi prawne.

Veeam Availability Orchestrator umożliwia koordynację usuwania skutków awarii, obsługuje wiele hiperwizorów i współdziała z Veeam Availability Suite™ oraz Veeam Backup & Replication™, przez co rozwiązuje obecne problemy z planami DR. Nowe rozwiązanie Veeam zostało zaprojektowane z myślą o przedsiębiorstwach i oferuje następuje funkcje:

  • Ścisła koordynacja kopii zapasowych i replik w ramach zdefiniowanego planu DR;
  • Zautomatyzowane testy DR. Automatyczne testy, które nie zakłócają działania systemu, pozwalające utrzymać wysoką niezawodność i uniknąć kosztownych, ręcznie sterowanych procesów;
  • Zgodność z przepisami i dokumentowanie. Wbudowany system dokumentowania, aktualizowania i raportowania planów DR w celu spełnienia wymogów prawnych.

Rozwiązanie Veeam Availability Orchestrator współpracuje z oprogramowaniem Veeam Availability Suite oraz Veeam Backup & Replication, jest licencjonowane na maszynę wirtualną i będzie dostępne później w tym roku. Użytkownicy muszą posiadać licencję Enterprise Plus na Veeam Availability Suite albo Veeam Backup & Replication.

London Gatwick Airport to drugi największy port lotniczy w Wielkiej Brytanii oraz najbardziej ruchliwe i wydajne lotnisko świata z pojedynczą drogą startową. Obsługuje ponad 220 połączeń z 90 krajami i ponad 39 milionów pasażerów każdego roku. W godzinach szczytu w Gatwick samoloty lądują lub startują niemal co minutę.

„Najlepszym sposobem na wsparcie działalności portu lotniczego jest redundantna i niezawodna infrastruktura IT — powiedział Sherif Darwish, dyrektor ds. infrastruktury IT w Gatwick Airport. — Rozwiązania Veeam dowiodły swojej wartości, kiedy straciliśmy serwer konfiguracyjny, który umożliwiał nam obsługę ważnego systemu kontrolnego. Usługa nie przestała działać, ale bez szybkiego odzyskania maszyny wirtualnej mogło to doprowadzić do problemów operacyjnych. Dzięki Veeam przywróciliśmy ją w ciągu kilku minut. Nie lekceważymy przywracania. Możliwość odzyskiwania systemów i danych z kopii zapasowej ma dla nas absolutnie kluczowe znaczenie”.

VeeamON Forum Poland 2016 – jedna z najważniejszych konferencji w Polsce poświęcona dostępności centrum danych odbędzie się już 19 maja br. w warszawskim Teatrze Capitol. Celem wydarzenia jest stworzenie platformy do dyskusji dla czołowych ekspertów i wizjonerów krajowej branży IT, w celu wymiany myśli i omówienia kwestii dotyczących sposobów gwarantowania stałej dostępności. Uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się z wiodącymi trendami IT i najnowszymi wynikami badań, co pomoże im zmaksymalizować efekty inwestycji w wirtualizację, pamięci masowe i usługi chmurowe. Obok czołowych ekspertów sektora IT, przed publicznością zaprezentują się też przedstawiciele kadry kierowniczej Veeam. Rezerwacji miejsca można dokonać za pośrednictwem strony VeeamON Forum Poland 2016, na której pojawią się wkrótce szczegółowe informacje o programie konferencji.

[i] Veeam Availability Report, 2016, https://files.backupacademy.pl/2016/04/Veeam-Availability-Report-2016-Pełna-polskojęzyczna-wersja__27_stron.pdf

[ii] Hype Cycle for IT Service Continuity Management, 2015; badania firmy Gartner. Analitycy: John P Morency, Pushan Rinnen, Carl Claunch; opublikowano 28 lipca 2015 r.