Start » Archiwizacja i kopia zapasowa » Uszkodzony dysk SSD, jak odzyskać dane ?

Uszkodzony dysk SSD, jak odzyskać dane ?

Branża związana z technologią SSD cały czas się rozwija, czego idealnym przykładem jest najnowszy chip 3D NAND firmy WD, który ma 64 warstwy i jest w stanie pomieścić 512GB. Równolegle mamy coraz to więcej technik odzyskiwania danych z dysków SSD. Największym jednak problemem związanym z odzyskiwaniem danych z dysków SSD wydaje się być duża różnorodność. Na rynku jest wielu producentów dysków SSD, a to oznacza brak konsolidacji.

Co jest ważne, proszę nie mylić producentów pamięci NAND wykorzystywanych do produkcji dysków SSD z producentami dysków SSD. Rynek samych pamięci NAND został podzielony między D-Ram: Samsung Electronics, SK Hynix i Micron oraz Intel, Toshiba i SanDisk, natomiast producentów dysków SSD, którzy wykorzystują pamięci NAND wyżej wspomnianych firm jest ponad 500.

Każdy producent dysku SSD ma swój algorytm układu danych, sposobu ich konfiguracji i dostępu do danych. Czasami ten sam producent stosuje różne algorytmy w różnych modelach dysków SSD, a jak to przemnożymy przez ilość producentów dysków SSD to się okaże, że kombinacji jest naprawdę sporo. Firma, która odzyskuje dane z dysku SSD musi znać te algorytmy, aby odzyskać dane. Problem jest w tym, że producenci dysków SSD nie zawsze chcą ujawniać takie informacje, co jest zrozumiałe bo wtedy poznajemy ich technologię.

BiCS3 WD 3D NAND 64-warstwy

Kolejnym ważnym elementem odzyskiwania danych z dysków SSD jest szyfrowanie dysków SSD, co świetnie skomentowała firma KrollOntrack;

„Szyfrowanie przy pomocy sprzętu lub programu do szyfrowania, w większości przypadków awarii, zdecydowanie zmniejsza szanse na odzyskanie danych. Szyfrowanie oznacza, że dane nie mogą zostać zrekonstruowane w poprawnym układzie, ponieważ nie można ich odczytać. To jak próba ułożenia układanki, w której wszystkie elementy są tego samego koloru i kształtu.”

Co powoduje awarię dysku SSD ?

 1. Uszkodzenie kontrolera pamięci flash
 2. Uszkodzenie pamięci flash
 3. Błąd oprogramowania
 4. Awaria innych komponentów elektroniki
 5. Uszkodzony zasilacz komputera
 6. Przetwornica w komputerach przenośnych

Jakie są objawy uszkodzenia dysku SSD?

 1. Brak możliwości zapisu lub odczytu danych z dysku
 2. Komputer działa bardzo wolno
 3. Komputer się nie uruchamia, w systemach Windows widzimy błąd: „No boot device”
 4. Częste występowanie tzw. niebieskich ekranów
 5. Aplikacje zawieszają się lub całkowicie przestają działać
 6. Dysk jest tylko w trybie do odczytu

Niestety jedyne co sami możemy zrobić to upewnić się, że firmware dysku SSD jest aktualny, jeżeli jest to pozostaje nam firma odzyskująca dane. Jeżeli uszkodzeniu nie uległa pamięć flash, to jest szansa, że po ich wylutowaniu firma odzyska dane, oczywiście pod warunkiem, że dysk nie był szyfrowany i firma odzyskująca dane zna schematy projektów układu danych, sposobu ich konfiguracji i dostępu do danych.

Podsumowując jeżeli korzystasz z dysków SSD to warto, abyś zapoznał się terminem backup danych, bo na dzień dzisiejszy to jedyna szansa na odzyskanie danych w razie awarii dysku SSD.

O Grzegorz Bielawski

Grzegorz Bielawski
Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Check Also

Nakivo Backup & Replication v9.0 – czas oficjalnie przywitać funkcjonalność backupu serwerów fizycznych

Z przyjemnością informujemy że wersja 9.0 oprogramowania Nakivo Backup & Replication jest już oficjalnie dostępna. …