Synology DS212 jest małym serwerem dwudyskowym. Napędzany jest chipem Marvell 6281 z zegarem 1600 MHz. Serwer ma gigabitowe gniazdko sieciowe, trzy złacza USB, oraz slot na karty SD. Ma stację pobierania plików i może być platformą do postawienia serwera WWW.

Synology DS212 jest małym serwerem z miejscem na dwa dyski twarde, aktualnie do 3 TB każdy. Napędzany jest najnowszym komputerem jednoukładowym Marvell 6281 z zegarem 1600 MHz. Komputer jest taki sam jak rok temu, ale całkowicie została zmieniona obudowa. Teraz otwiera się ją od przodu, a dyski twarde mocuje w ramkach poprzez gumowe wkładki, które mają zapobiegać przenoszeniu się drgań na resztę urządzenia. Przednia pokrywa jest również w ten sam sposób amortyzowana. Z tyłu obudowy jest gigabitowe gniazdko sieciowe, dwa USB w wersji 3.0, oraz otwór do uruchomienia resetu spinaczem. Trzecie gniazdko USB, slot na karty SD oraz cztery diody sygnalizujace stan serwera wraz z wyłącznikiem i przyciskiem do uruchamiania backupu są dostępne na ściance czołowej.

Synology DS212 ma podobny zestaw funkcji, jak jego już bardzo dobrze wyposażony poprzednik. Na dodatek można pobrać z Internetu i zainstalować następne. Panel sterowania przypomina rozmiarami jego odpowiednik z systemu Windows. Zarówno on, jak i instrukcje instalacji i użytkowania zostały spolonizowane.

Dostępny jest serwer multimediów, obsługa iTunes, stacje audio, foto, pobierania plików z Internetu, obsługa kamer IP oraz serwer poczty. Na dyskach urządzenia można umieścić serwer WWW z MySQL-em i PHP. Serwer pozwala na tworzenie użytkowników i grup oraz przydzielanie im uprawnień. Oprócz standardowego prawa do zapisu można jeszcze udostępnić prawo do przeglądania katalogu, modyfikowanie istniejących plików i zablokować możliwośc ich pobierania. W wybranych wypadkach można wysyłać e-maila lub SMS. Z dwóch dysków można skonfigurować RAID 0 i 1 oraz JBOD.

Podczas instalacji, na części dysków twardych, przeznaczonych do udostępniania (ok. 15 GB jest rezerwowane na system), instaluje się system plików ext4. Synology czyta je z prędkością 645 Mb/s, oraz zapisuje w tempie 430 Mb/s. To podobnie jak w starszym modelu. Krótko trwa otwieranie pliku w starym i zamykanie w nowym miejscu. Serwerowi zajmuje to pięć milisekund podczas zapisu i siedem w czasie odczytu. Wbrew teorii, konfiguracja RAID 0 nie przyspiesza działania serwera.

Synology DS212 nalezy do najbardziej wydajnych serwerów w historii naszych testów. Oprogramowanie jest kompletne, można nawet może poza modną dziś obsługą chmury. Synology DS212 jest wystarczająco pojemny i wydajny na potrzeby nawet sporej firmy. Na pókach sklepowych DS212 bedzie konkurował z Asusem NAS-M25, QNAP-em TS-212 oraz Fujitsu Celvin NAS Server Q700.

Źródło: http://www.pcworld.pl/testy/opis/NAS00031-Synology_DS212.html