Firma Synology, z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, specjalizująca się w rozwoju i produkcji urządzeń pamięci masowej (NAS – Network Attached Storage), posiadająca w ofercie szeroki wachlarz urządzeń, od jednodyskowych serwerów dla niewymagających użytkowników domowych po 12 dyskowe, rackowe serwery dla dużych firm wprowadziła w ostatnich tygodniach na rynek kilka nowych modeli. My przyjrzeliśmy się dokładnie DiskStation DS213+, dwudyskowemu aczkolwiek zaawansowanemu urządzeniu z oferty Synology.

Synology zapewnia, że to małe urządzenie sprosta wymaganiom firm z sektora SMB. Czy tak jest w istocie?

Podsumowanie

Dynamiczny przyrost objętości rozmaitych danych na dyskach firmowych wymaga przemyślanej strategii backupowej i magazynowej. Dziś, nawet użytkownicy w małych firmach, w codziennej pracy korzystają niejednokrotnie z gigabajtów współdzielonych danych. Tradycyjne serwery plików ze względu na ograniczoną funkcjonalność stają się niewystarczające, a koszty związane z ich utrzymaniem często przewyższają budżety poznaczone na infrastrukturę IT. A co z dodatkowymi usługami sieciowymi? Z odsieczą może przyjść centralny, zarządzany magazyn danych, który poza swoją główną rolą oferuje dziesiątki dodatkowych funkcji.

Czy warto rozważać zakup DS213+? Z pewnością tak.

Testowany NAS Synology DiskStation DS213+ wraz z oprogramowaniem systemowym DSM 4.1 stanowi udany tandem. Urządzenie nie należy do tanich ale ma wiele do zaoferowania. Z zewnątrz solidna konstrukcja a wewnątrz dwurdzeniowy procesor zapewniający dużą wydajność i wysoki komfort pracy. Podczas obciążenia system nie zawieszał się, a nawigacja po poszczególnych opcjach działała płynnie bez zacięć.

Bogate opcje konfiguracyjne i intuicyjność DSM 4.1 oraz blisko czterdzieści pakietów rozszerzających możliwości urządzenia zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki wsparciu dla iSCSI oraz NFS urządzenie poza magazynowaniem danych i usługami sieciowymi może również być wykorzystane jako magazyn na potrzeby kopii zapasowych dla środowisk zwirtualizowanych. Zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o modyfikacje systemu wykorzystując możliwość dostępu poprzez Telnet lub SSH. DS213+ można polecić nie tylko firmom sektora SMB, ale również ITPro’som, którzy szukają NAS-a na potrzeby budowy testowego Labu.

DS213+ wspiera imponującą liczbę urządzeń zewnętrznych. Podłączenie kamer do monitoringu wideo czy bezprzewodowej kary sieciowej rozszerza funkcjonalność poza tą oferowaną programowo. Ponadto dzięki podłączeniu modułu DX513/DX213, pojemność serwera można rozszerzyć do 28 TB.

Wraz z rosnącą liczbą osób wykorzystujących urządzenia mobilne należy wspomnieć o wsparciu Synology dla tego obszaru. Producent bezpłatnie udostępnia zestaw aplikacji dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemów Android, iOS i Windows Phone.

Cechą Synology DS213+, której nie można pominąć jest jego energooszczędność. Zaawansowane możliwości konfiguracyjne harmonogramu pracy i kilka trybów hibernacji pozwalają dodatkowo obniżyć koszty eksploatacji.

Wprowadzając na rynek DS213+, firma Synology wysoko zawiesiła poprzeczkę przed innymi producentami oferującymi dwudyskowe serwery NAS. Dlatego też DS213+ otrzymuje od nas cztery i pół gwiazdki oraz rekomendację.

PLUSY
+ Solidna konstrukcja
+ Oprogramowanie DiskStation Manager
+ Duża liczba dodatkowych pakietów
+ Bardzo dobra wydajność
+ Możliwość rozszerzenia funkcjonalności przez urządzenia USB jak np. karta WiFi
+ Energooszczędność – rozbudowane funkcje hibernacji
+ Porty USB 3.0, eSATA i gniazdo kart SD
+ Gumowe elementy wytłumiające

MINUSY
 Funkcja formatowania dysków zewnętrznych nie wspiera NTFS
– Synology Web Assistant wymaga dopracowania

Źródło: http://virtual-it.pl/testy-i-recenzje/3559-test-synology-diskstation-ds213plus.html?limitstart=0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *