Serwer NAS QNAP TS-509 Turbo Station zwyciężył w przeprowadzonym przez nas przeglądzie małych serwerów NAS. Wyróżniał się wydajnością i funkcjonalnością. Zdecydowanie zasłużył, aby przedstawić w szczegółach jego możliwości.

Serwer znajduje się w masywnej czarnej obudowie. Twarde dyski montowane są w solidnych kieszeniach (każda zamykana na kluczyk), które można „na gorąco” podłączać do serwera. Na przedniej obudowie znajdują się diody informujące o stanie urządzenia, jego aktywności w sieci, a także dołączonych urządzeń USB i twardych dysków. Obok nich jest włącznik oraz gniazdo USB do przyłączania zewnętrznej pamięci (przenośnego twardego dysku lub pamięci flash) wraz z przyciskiem do automatycznego kopiowania zawartości dołączonego urządzenia na wewnętrzne dyski serwera.Na przednim panelu serwera jest też duży wyświetlacz informujący o bieżącym stanie urządzenia, wyświetlający jego numer IP i wersję firmware’u. Po naciśnięciu na dwie sekundy przycisku obok wyświetlacza, uzyskujemy dostęp do menu, gdzie możemy zmienić ustawienia sieciowe, uzyskać szczegółowe informacje o znajdujących sie wewnątrz twardych dyskach (temperatura itp), woluminach, temperaturze całego systemu, zmienić hasło, zrestartować lub wyłączyć urządzenie.

Tylni panel serwera mieści wiele portów – zasilający, dwa sieciowe (pozwalają na agregację linku), cztery USB, jeden eSATA, port konsoli RS-232 oraz port monitora (15-pin) opisany jako „reserved” (na dołączonym monitorze wyświetlane są komunikaty systemy Linux, na którym bazuje serwer TS-509).

Zapraszamy do lektury szczegółowego testu serwera QNAP TS-509 Turbo Station

Krzysztof Jakubik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *