Niedawno w naszym zestawieniu pojawił się wydajny dwudyskowy serwer NAS QNAP TS-219P II. Jego osiągi i możliwości plasują ten sprzęt w ścisłej czołówce naszego zestawienia jako rozwiązanie odpowiednie zarówno dla małych firm jak i wymagających profesjonalistów. Model TS-119P II, który przedstawiamy tym razem, to jego jednokieszeniowy odpowiednik.

Obydwa urządzenia zewnętrznie różnią się nieznacznie, pomijając liczbę kieszeni na dyski i liczbę portów eSATA, który TS-119P II ma zaledwie jeden. Obydwa pozwalają na montaż napędów zarówno 2,5 jak i 3,5 cala o maksymalnej pojemności 3 TB. Jako, że w testowanym modelu jest miejsce na tylko jeden dysk, nie ma możliwości, aby chronić dane w tradycyjnej macierzy RAID 1. QNAP nie zapomniał jednak o bezpieczeństwie. Po podłączeniu odpowiednio dużego napędu do portu eSATA lub USB, użytkownik uzyskuje możliwość stworzenia macierzy nazwanej przez producenta „Q-RAID 1”. Mechanizm działania tego rozwiązania jest dość prosty. Prócz zapisu danych na dysku wewnętrznym, te same informacje trafiają na napęd „dodatkowy”. W przypadku awarii tego pierwszego, wystarczy wymienić go na zapasowy, a system uruchomi się z niego wraz ze wszystkimi naszymi danymi.

W dniu testu urządzenia najnowsza dostępna wersja firmware była oznaczona jako 3.5.1. W stosunku do poprzednich wprowadziła ona dość istotne usprawnienia. Dość wspomnieć, że oprogramowanie to posiada wsparcie dla Active Directory i innych usług katalogowych opartych o LDAP. Zwalnia to administratora z konieczności ręcznego tworzenia kont dla użytkowników, zarządzanie odbywa się na poziomie domeny. Ponadto, tam gdzie brak dedykowanego serwera usług katalogowych, taką rolę może spełnić odpowiednie oprogramowanie zainstalowane na NASie. Nowa wersja to także inny wymiar bezpieczeństwa. Tym razem dane są chronione także przed wirusami i innym niebezpiecznym oprogramowaniem. Działające na NASie oprogramowanie antywirusowe w określonych przedziałach czasowych sprawdza dane pod kątem możliwych infekcji. Jako, że system jest oparty o otwarty ClamAV, dostępne są darmowe aktualizacje szczepionek.

Pod względem wydajności TS-119P II nie ma się czego wstydzić, plasuje się bowiem w czołówce zestawienia. Prędkości około 80 MB/s podczas zapisu i ponad 100 przy odczycie danych przez SMB to wartości bardzo dobre. Gorzej jest dla FTP – odpowiednio niecałe 20 i około 50 MB/s. Mimo wszystko są to także dość dobre wyniki. Na plus zasługuje niewielkie zużycie energii, które podczas przestoju nie przekracza 8 W. Zaletą jest też głośność pracy, szum wydawany przez wentylator i pracujący dysk nie będzie uciążliwy nawet w cichym środowisku. Sprzęt staje się wyraźnie słyszalny dopiero przy dużym obciążeniu.

Tym, którym wystarczy pojedynczy dysk, z czystym sumieniem można polecić zakup TS-119P II. Jest to sprzęt wydajny, ekonomiczny i dość energooszczędny. Pozwala ponadto na uzyskanie podobnego bezpieczeństwa danych jak urządzenia obsługujące tradycyjny RAID 1. Jeśli jednak chcemy mieć obydwa dyski zamknięte w jednej obudowie, możemy wydać nieco więcej i pokusić się o zakup modelu TS-219P II lub konkurencyjnego Synology DS212+. Pod względem wydajności i funkcjonalności są one bardzo zbliżone.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/qnap-ts-119p-ii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *