HDI Dune to firma, która już niejednokrotnie gościła na łamach naszego serwisu, a która w swojej ofercie ma kilka, przede wszystkim bardzo dobrej jakości, odtwarzaczy multimedialnych. Niestety jeśli szukacie najniższej ceny to pewnie produktom tego producenta się nie przyglądaliście, ale wygląda na to, że nawet Niemcy zauważyli, że w niższych segmentach rynkowych jest potencjał i warto się w nich zadomowić. TV-301 nie należy może do najtańszych urządzeń na rynku, bo znacznie niżej pozycjonowany jest mniejszy brat, TV-101, ale mimo wszystko w wersji bez WiFi kosztuje kosztuje około 600 PLN, co jak na odtwarzacz, który posiada gigabitowy ethernet, kieszeń hot-swap na dysk HDD 2.5 cala i możliwość podłączenia tuner DVB-T, nie jest wcale tak wygórowaną kwotą. Czy warto tyle wydać?

Dune HD TV-301 na papierze prezentuje się całkiem nieźle, na potrzeby testu otrzymaliśmy wersję z wbudowaną kartą WiFi oraz z dyskiem HDD, który standardowo nie jest oferowany w zestawie, poniekąd słusznie bo tylko jeszcze bardziej windowałby cenę. Patrząc na tabelkę ze specyfikacją raczej nie ma do czego się przyczepić, odtwarzacz radzi sobie ze wszystkimi popularnymi formatami (a także tymi mniej popularnymi) i posiada wbudowane dekodery DTS, co nie zawsze jest takie oczywiste. Cała konstrukcja opiera się na bardzo popularnym i dobrym chipie Sigma Designs 8670, który można znaleźć w wielu podobnych konstrukcjach (np. w WD TV Live) i to dobrze wróży jeśli chodzi o prędkość działania tego modelu. Jeśli zaś chodzi o dostępne interfejsy to mamy tutaj praktycznie wszystko co może być potrzebne, łącznie z USB 3.0, które pozwala na podłączenie odtwarzacza do komputera i skopiowanie danych z dysku HDD umieszczonego w środku.

Dune HD TV-301AW nie należy na pewno do najtańszych sieciowych odtwarzaczy, za jego głównego rywala uznałbym odtwarzacze WD TV Live/Live Hub, które oferują podobne funkcje sieciowe (ten drugi ma też wbudowany dysk twardy) i przy tym też nie odrzucają brzydkim menu jak większość tanich konstrukcji. Testowany dzisiaj model na pewno jest uniwersalny, jego dużą zaletą jest pasywne chłodzenie, nawet jeśli do środka wsadzimy dysk twardy, a do tego spory zestaw wyjść audio/wideo oraz świetna jakość obrazu, jaką oferuje. Nie bez znaczenia są funkcje typowo sieciowe, jak obsługa DLNA, funka NAS czy klient sieci BitTorrent, które tworzą z tej małej skrzyneczki całkiem niezłe centrum multimedialne. W połączeniu z klawiaturą Dune HD Qwerty mamy całkiem fajny zestaw, ale trzeba pamiętać, że nawet do odtwarzacza możemy podłączyć także zwykłą klawiaturę USB, która z pewnością ułatwi korzystanie z przeglądarki internetowej.

Trzeba też docenić fakt, że układ Sigma Designs 8670 działa bardzo sprawnie i odtwarza wiele przeróżnych formatów, nawet z wysokim bitrate, bez żadnych problemów z synchronizacją dźwięku i obrazu. Wszystkie formaty wymienione w specyfikacji są obsługiwane bez żadnych przeszkód i naprawdę trudno do czegoś się przyczepić. Może jedynie do braku obsługi napisów w plikach TXT, ale to dosyć popularna przypadłość, głównie właśnie w droższych konstrukcjach. Nie mniej jednak na pewno należy mu się wyróżnienie w kategorii JAKOŚĆ i takowe otrzymuje od redakcji FrazPC.pl. Gratulujemy!

Źródło: http://www.frazpc.pl/artykuly/921059-4,Dune_HD_TV-301_-_test_i_konkurs.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *