CTERA to założona dwa lata temu w Izraelu firma, której produkty i usługi przeznaczone są dla większych przedsiębiorstw i urzędów. Pierwszym, który ujrzał światło dzienne i dał siłę napędową całej firmie był Cloud Plug. To niepozorne urządzenie pozwalało na stworzenie NASa z dowolnego dysku twardego z interfejsem USB lub eSATA. Z jednej strony urządzenia podłącza się dysk, z drugiej wpina kabel sieciowy, a całość uzupełnia gniazdo zasilania. O ile jednak w przypadku podobnych, konkurencyjnych rozwiązań na tym kończy się opis możliwości, to w przypadku Cloud Plug dopiero zaczyna. Różnica tkwi w modelu działania wszystkich urządzeń firmy CTERA. Cena urządzenia to kolejny bezapelacyjny plus. Za jedyne 2999 netto otrzymujemy rozbudowaną macierz, 20 licencji na program CTERA PC Agent, oraz 100GB przestrzeni w chmurze firmy CTERA na okres jednego roku. Trudno jest odnieść tę cenę do innego produktu, gdyż na rynku po prostu nie ma w tej chwili nic, co by w jakikolwiek sposób mogło konkurować z rozwiązaniem firmy CTERA. Gdybyśmy jednak chcieli się pokusić o skompletowanie podobnego systemu, np. w oparciu o produkty firmy Acronis, cena za same licencje na programy wyniosła by przynajmniej 7000 zł netto. Nie obejmowała by jednak ani urządzenia NAS, ani scentralizowanego rozwiązania podobnego do portalu, ani – bare metal dla serwera Microsoft Exchange.

Relatywnie niska wydajność wynika ze specyfiki rozwiązania, dane są przesyłane na lokalną macierz sieciową w ustalonych godzinach, tak by nie obciążać komputerów. Można np. ustawić w biurze uruchomienie WOL na pół godziny przed rozpoczęciem pracy, wykonać kopię zapasową danych do lokalnej macierzy a następnie ustalić harmonogram przesyłania kluczowych danych do chmury w godzinach zamknięcia biura. Dzięki temu obciążenie pasma jest praktycznie niezauważalne dla użytkowników, a dane bezpieczniejsze niż kiedykolwiek. Bardzo dużym plusem jest również ścisła współpraca Agenta z serwerem Microsoft Exchange, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie backupu typu bare metal. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia lub migracji głównego serwera Exchange możliwe jest niemalże natychmiastowe odtworzenie funkcjonującego środowiska sieciowego, o tym jak istotny jest ten parametr wiedzą administratorzy sieci, którzy zetknęli się z takimi przypadkami.

CTERA przygotowała rozwiązanie podobne do garnituru szytego u krawca „na miarę”, składający się z trzech ściśle do siebie dopasowanych elementów schemat kopii bezpieczeństwa pozwala nie tylko na wygodne zarządzanie całą strategią archiwizacyjną w małej czy średniej firmie, ale nawet w dużych korporacjach. Dzięki otwartej, modularnej i prostej w powiększaniu architekturze znacznie ułatwia pracę działu IT. Zastosowane rozwiązania podnoszą poziom bezpieczeństwa składowanych danych dzięki wykorzystaniu technologii chmury. Jedyną rysą na produkcie był brak języka polskiego, jednak jak poinformował nas dystrybutor prace nad lokalizacją są już w ostatniej fazie, więc w ciągu kilku najbliższych dni problem ten przestanie istnieć.

Z przyjemnością polecamy produkt firmy CTERA, jako przemyślane i kompletne rozwiązanie. Daje duże pole do popisu integratorom i nadaje się idealnie do wdrożeń w każdej wielkości firmie, urzędzie czy szpitalu zapewniając bajecznie prosty i co równie ważne – niezawodny – system bezpieczeństwa kopii zapasowych. Równie łatwo zarządza się 20 macierzami i 400 komputerami jak 1 macierzą i 20 komputerami. Rekomendacja!

Pełny artykuł znajduje się na stronie www.cdrlab.pl