Poprosiliśmy Pana Bartosza Mytnika, przedstawiciela firmy Qsan na Europę o informację, jakich nowości możemy spodziewać się w najbliższym czasie na rynku pamięci masowych. Oto to co usłyszeliśmy:

Bartek Mytnik

Technologia dysków twardych cały czas się rozwija, producenci systemów storage cały czas zaskakują, co chwilę zwiększają wydajność systemów, z dnia na dzień macierze dyskowe stają się coraz bardziej ekologiczne i bardziej skalowalne. Według raportu Gartner, w ciągu najbliższych dwóch lat dyski SSD klasy enterprise znacznie zaznaczą swoją obecność na rynku. Należy jednak pamiętać, że wzrost wydajności samych dysków nie rozwiązuje problemu z wolnym czasem dostępu do danych w systemach storage, w tym środowisku istnieje wiele innych węzłów, które są wolnym gardłem.

 

Technologia SAS nowej generacji o przepustowości 12 Gbps powinna rozwiązać ten problem. SAS (SerialAttached SCSI) to protokół klasy korporacyjnej, którego zadaniem jest przenoszenie danych do i z urządzeń pamięci masowej w jak najmniej skomplikowany sposób.  Nowy interfejs SAS 12 Gbps oferuje dwa razy większe pasmo niż obecnie używana technologia 6 Gbps. W połączeniu z magistralą PCIe 3.0 mamy idealne środowisko do wykorzystania potencjału, jaki oferuje SAS 12 Gbps, co więcej okazuje się, że nowa technologia SAS jest wydajniejsza od PCIe 3.0 więc wąskim gardłem nie będzie już interfejs SAS.

 

Obecnie trwa wyścig między wszystkimi liczącymi się producentami pamięci masowych, wygra ten, kto pierwszy zaprezentuje gotowe rozwiązanie wspierające nowy interfejs. Oczywiście firma Qsan Technology, także bierze udział w tym wyścigu. Kontroler operacji I/O interfejsu SAS 12Gbdps i ekspandery są już dostępne na rynku, całkiem niedawno zaprezentowano pierwsze dyski SSD obsługujące technologię SAS 12Gbps. Z informacji jakie posiadamy wiemy, że dyski te w kwartale 3 2014 są na etapie masowej produkcji, a więc eko-system powinien wejść w fazę dojrzałą w drugiej połowie 2014 roku. Należy pamiętać, że nowy technologia jest wstecznie kompatybilna ze starą infrastrukturą tj. 6Gbps i 3Gbps.

 

Mimo iż technologia 12 Gbps dopiero zaczyna raczkować to SCSI Trade Association przewiduje, że do 2016 roku zostanie zaprezentowany następca, który zaoferuje pasmo 24 Gbps. Tylko co to da, jeżeli 12 Gbps już wysyca pasmo magistrali PCIe 3.0 ?.

O firmie Qsan Technology

Qsan Technology specjalizuje się w produkcji profesjonalnych sieciowych rozwiązań pamięci masowej. Firma w swoim portfolio posiada systemy SAN iSCSI i Fibre Channel oraz Unified Storage, które charakteryzują się dużą wydajnością, niezawodnością i bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.  Firma Qsan Technology dostarcza swoją technologię do ponad 30 krajów w Europie, USA i APAC.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *