Ile to jest 413PB?

  • Wystarczy, aby zapisać 92.1 milionów jednostronnych płyt DVD.
  • To cztery razy więcej niż ilość zdjęć i filmów opublikowanych na Facebooku do Lutego 2012.
  • Jest to dokładnie tyle ile w 2013 roku dziennie generują systemy do monitoringu zainstalowane na całym świecie.

ihsVideo-Surveillance-CamerasZgodnie z raportem IHS duża ilość danych generowanych przez systemy do monitoringu wideo jest wywołana przez napływ nowych kamer wideo HD. Coraz większa ilość kamer o dużej rozdzielczości znacznie zwiększyła ilość danych generowanych dziennie, IHS spodziewa się, że do 2017 rok ilość ta będzie podwojona i będzie wynosiła 859PB dziennie. Zdaniem IHS, właśnie dlatego w niedalekiej przyszłości pożądane będą technologie, które będą dedykowane do obsługi i przetwarzania Big Data w systemach monitoringu wideo.

Kamery o rozdzielczości HD będą odpowiedzialne przez kolejne cztery lata za wzrost ilości generowanych danych w systemach nadzoru wizyjnego –” powiedział Sam Grinter, senior surveillance analyst w firmie IHS. „ Kamery te zyskują na popularności ponieważ jakość obrazu jest znacznie lepsza niż dotychczasowe produkty, które do tej pory dominowały na rynku. Ponieważ obraz z kamer HD ma lepszą jakość niż oferują kamery o standardowej rozdzielczości to i ilość generowanych danych w systemach nadzoru wizyjnego rośnie w niesamowitym tempie.

 

Obecnie na rynku mamy kilka technologii, które umożliwiają zmniejszenie ilości generowanych danych przez systemy do monitoringu wideo. Jedną z nich jest najnowszy algorytm kompresujący dane High Efficiency Video Coding (HEVC) znany również pod nazwą  H.265. W porównaniu do H.264 współczynnik kompresji danych będzie dwa razy większy, co powinno zredukować ilość produkowanych danych w przyszłych latach.

Inną obiecującą technologią jest video content analysis (VCA). VCA może być wykorzystany do zredukowania czasu nagranego materiału wideo, który został nagrany przez virtual tripwires i no-entry zones. Virtual tripwires i no-entry zones potrafią wyzwolić nagrywanie zgodnie z ustawionym alarm, np. może to być wykrycie ruchu w monitorowanym pomieszczeniu. Oznacza to, że tylko ważne rzeczy będą nagrywane zamiast bezsensu nagrywać wszystko w sposób ciągły, technologia VCA ma na pewno potencjał, aby zmniejszyć ilość produkowanych danych.

Dużą zaletą są też sieciowe pamięci masowe, które razem z coraz większymi pojemnościami dysków twardych umożliwiają nagrywanie danych, z kamer które znajdują się w całkowicie innej lokalizacji niż fizycznie jest zainstalowana serwer przechowujący nagrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *