Plotka czy zapowiedź?

Znany serwis internetowy nascompares.com specjalizujący się w doniesieniach ze świata NAS opublikował informację o nowych dyskach HDD z logo… „Synology”. Jesteście zaskoczeni? Serwis zapowiedział póki co 2 pojemności dysków, czyli 8TB (HAT5300-8T) i 12TB (HAT5300-12T). Informacje pośrednio zdają się potwierdzać wybrane sklepy internetowe, które już zbierają preordery na nowe dyski.

Co wiemy o nowych dyskach?

Na razie wiemy bardzo niewiele. Ze specyfikacji którą jest publikowana w sklepach internetowych wiadomo, że są to pojemności 8TB i 12TB, czyli obecnie chyba najbardziej pożądane w segmencie enterprise. Interfejs dyskowy to SATA3, gwarancja 5 lat, to wszystkie informacje, które można wyczytać ze sklepów. To dość mało, ale znając nieco Synology, sądzę, że będą to dyski klasy enterprise, czyli 7200rpm i 256MB cache MTBF na poziomie 2mln.

Podsumowanie

Z jednej strony wydaje się, że to naturalny krok na ścieżce rozwoju. Z uzyskanych informacji wygląda, że Synology jest bardzo zadowolone z  wyników sprzedaży wprowadzanych w minionym roku dysków SSD SAT5200 oraz SNV3400 i SNV3500. Strategia Synology dotycząca zastosowania dysków SSD wymuszała stosowanie własnych dysków w wybranych modelach serwerów czy też w nowych kartach rozszerzeń  jak np M2D20. Czy będzie tak samo w przypadku dysków HDD? Czas pokaże. Synology zawsze chciało się jawić jako dostawca kompletnego rozwiązania do przechowywania danych, więc jeśli złożyć ze sobą wszystkie klocki z oferty to widać w tym „szaleństwie” metodę.

Decydując się na system Synology NAS ze dyskami, oprogramowaniem i możliwością podłączenia chmury, otrzymujemy kompletny ekosystem, do przechowywania i zabezpieczenia danych od producenta. Wygląda to logicznie.. Co sądzicie?

*Zdjęcie dysku Synology poglądowe